policie233a2

Změny v bodovém systému jsou mnohem přísnější

25. 8. 2023 • Novinky

Prezident Petr Pavel se připravuje podepsat novelu zákona, která přinese významné změny na českých silnicích. Bodový systém bude nově daleko přísnější.

K tomu patří nejen přísnější pokuty, ale také zjednodušení bodového systému: Nově budou řidiči za přestupky udělovány dva, čtyři nebo šest trestných bodů.

Novela zároveň přináší další úpravy, například zpřísnění trestů za blokování průjezdu tramvají. Ministerstvo dopravy získává možnost udělit výjimku ze zákazu víkendových jízd kamionů za účelem zajištění státní bezpečnosti, ochrany životů, zdraví, majetku a reakce na mimořádné události. Zajímavou inovací je také fakt, že řidiči budou moci získat řidičský průkaz již ve věku sedmnácti let na zkoušku.

U některých menších přestupků se dosavadní tresty mírní. Patří sem porušení zákazu zastavení a stání, nedostatečné osvětlení vozidla, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti o maximálně 10 kilometrů v hodině nad povolený limit. V těchto případech se horní hranice pokuty snižuje z 2000 na 1500 korun a trestné body se již nezaznamenávají.

Nová podoba trestů:

Řízení pod vlivem alkoholu

– 6 bodů
– pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 2 500 až 20 000 Kč)
– zákaz řízení na 6 až 18 měsíců (nyní 6 až 12 měsíců)

Odmítnutí testu na alkohol

– 6 bodů (nyní 7)
– pokuta ve správním řízení 25 000 až 75 000 korun (nyní 25 000 až 50 000 Kč)
– zákaz řízení 18 až 36 měsíců (nyní 12 až 24 měsíců)

Jízda na červenou

– 6 bodů
– pokuta na místě 5 000 korun
– pokuta ve správním řízení až 25 000 korun

Otáčení, couvání, jízda v protisměru

– 6 bodů
– bloková pokuta 5 000 korun
– pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 5 000 až 10 000 Kč)

Vjezd na železniční přejezd

– 6 bodů
– bloková pokuta 5 000 korun
– pokuty ve správním řízení 7 000 až 25 000 korun (nyní 2 500 až 5 000 Kč)

Návrh zákona vychází z předlohy, kterou ministerstvo zpracovalo již v minulém volebním období, jak ale upozorňuje ministr dopravy Martin Kupka, tentokrát se více zaměřuje na to, aby výše bodového hodnocení a finanční sankce co nejvíce korespondovaly se statistikou závažnosti dopravních nehod. „Nově pak do zákona přidáváme zejména tzv. L17 neboli možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora už od 17 let a řidičák na zkoušku, který se v prvních dvou letech bude týkat všech čerstvých řidičů,“ vysvětluje ministr Kupka.

Cílem navrhovaných změn je efektivnější postih nejnebezpečnějších přestupků, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a snížení postihu u banálních přestupků. Možnost řídit vozidlo pod dohledem mentora od 17 let má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností, a právě přítomnost mentora-zkušeného řidiče může pomoci osvojit si správné návyky za volantem.

V případě řidičského průkazu na zkoušku jde o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jak jim předcházet a také čtyřhodinová teorie a jízda v autoškole.

Novela se také zaměřuje na nejzávažnější přestupky, které vedou k tragickým nehodám. Za jízdu pod vlivem alkoholu se nově navrhuje prodloužit zákaz řízení ze současného roku na rok a půl. V případě odmítnutí testu na alkohol nebo jinou návykovou látku pak hrozí až tříletý zákaz řízení a pokuta ve správním řízení do 75 tisíc korun.

Za jízdu na červenou, vjíždění na železniční přejezd přes zákaz nebo otáčení či couvání na dálnici bude nově ukládána pevná bloková pokuta 5 tisíc korun. Pokud řidič odmítne zaplatit na místě, může dostat v přestupkovém řízení pokutu mezi 7 až 25 tisíci korun.

Při vysokém překročení rychlosti (o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec) může dostat „pirát silnic“ v přestupkovém řízení pokutu až 25 tisíc korun a k tomu šest bodů. Pevná bloková pokuta 2 500 korun a čtyři body bude rovněž za překročení rychlosti v obci o 20 km/h nebo o 30 km/h mimo obec. Mírnější překročení rychlosti o 10 km/h bude sankcionováno pevnou blokovou pokutu 1 500 korun a dva body.

Ke zmírnění trestů dochází u bagatelních prohřešků jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do 10 km/h nad povolený limit, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2 000 Kč na 1 500 Kč, a body se nezapisují.

Novinky v zákoně o silničním provozu také umožní od předpokládané platnosti změn v roce 2024 požádat si elektronicky či na úřadě o zasílání informací o bodovém kontě řidiče. Umožní to lepší přehled o udělených trestech a zároveň si řidič může hlídat limit 12 bodů, po jehož dosažení je mu odebrán řidičský průkaz na stanovenou dobu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz