octavia_family_sme-2048x1366

Zjistili jsme, která škodovka si drží nejlépe hodnotu

23. 12. 2020 • Novinky, Zajímavosti

Proč patří vozy automobilky Škoda dlouhodobě mezi nejprodávanější nové i ojeté vozy na českém trhu? Kromě tradice je jedním z důvodů také to, že si oproti průměru zbytku trhu lépe drží svoji hodnotu. Právě pomaleji klesající zůstatková cena je to, proč tyto vozy často upřednostňují firmy i běžní zákazníci. Řada z nich totiž plánuje po čase vyměnit vůz za novější, a proto požadují, aby rozdíl mezi kupní a prodejní cenou byl co možná nejmenší. Jaká je tedy jejich průměrná hodnota po dvou či sedmi letech provozu a které si stojí nejlépe?

Podle cenové analýzy, kterou provedla Cebia pomocí profesionálního systému na oceňování vozidel CebiCat GT a kdy srovnala nejprodávanější ojeté vozy značky Škoda s průměrem ostatních benzínových či dieselových vozidel ze stejné třídy na trhu, si v porovnání s jinými vozidly nejlépe drží cenu benzínové modely Škoda Octavia. Průměrná obvyklá cena modelu Škoda Octavia třetí generace Ambition 1.5 TSI se 110 kW je po dvou letech na 73 % ceny nového vozidla. Oproti průměru nižší střední třídy benzínových vozidel je to o 5 procentních bodů více. V sedmi letech stáří klesne hodnota této Octavie na 42 %, což je opět v porovnání s ostatními vozidly o 5 procentních bodů více. Octavie v provedení combi s dieselovým motorem 2.0 TDI se 110 kW udržuje sice náskok před ostatními naftovými vozidly ze stejné třídy, po dvou letech je však její hodnota o 8 procentních bodů nižší než u benzínové verze (což je dáno mj. vyšším průměrným kilometrovým nájezdem a širší nabídkou naftových verzí na trhu ojetých vozidel) – tj. 65 % pořizovací ceny nového vozu (o 4 procentní body více než je průměr ostatních vozidel). Po sedmi letech je její cena na třetině (34 %, o 5 p. b. více než průměr ostatních vozidel).

Na zůstatkovou cenu má vliv i dostupnost informací z historie vozidla

Na pomalejší pokles zůstatkové ceny vozů Škoda má přitom zásadní vliv velký zájem kupujících o tyto vozy, který je dán tradicí, užitnou hodnotou jednotlivých modelů, relativně levnými a snadno dostupnými náhradními díly, dostupností servisů a v neposlední řadě také dostupností informací o historii vozů. Právě vozy značky Škoda patří k těm, o nichž se toho dá zjistit nejvíc a lze říci, že lidé tak častěji nekupují zajíce v pytli jako v případě některých jiných značek. To, že benzínové modely ztrácejí po sedmi letech na ceně méně než naftové, je dáno především tím, že v průměru vykazují nižší kilometrový nájezd, což má na cenu zásadní vliv.

„Značka automobilu do zůstatkové hodnoty promlouvá, ale není to jediný aspekt ocenění vozu. Doložitelný pravidelný servis, nejlépe v autorizovaném servisu, prověřený původ a stav kilometrů ojetý vůz dále zhodnocují. Kupujícímu totiž doplňují informace o současném stavu vozidla. Dobrá koupě začíná právě poučeným výběrem. Moderní prodeje ojetých vozů, jakým je i program ŠKODA Plus, dělají velkou část „domácího úkolu“ za zákazníka. Naše vozy mají prověřený původ a prošly podrobnou vstupní prohlídkou v autorizovaném servisu. Díky tomu přesně víme, co nabízíme, nejen my, ale i zákazníci,“ potvrzuje Pavel Kašpar, zodpovědný za program ŠKODA Plus.

Sedmiletý Superb na naftu si drží o 6 procentních bodů lépe hodnotu než srovnatelná vozidla

V případě modelů Superb je z hlediska poklesu zůstatkové hodnoty po dvou letech od zakoupení jedno, zda máte benzínové či naftové provedení. V obou případech se drží na 66 %. S přibývajícími lety však začnou modely s dieselovými motory klesat rychleji na ceně než benzínové. Po sedmi letech je průměrná hodnota benzínového Superbu 3. generace Style 1.5 TSI se 110 kW 37 % pořizovací ceny nového vozu, zatímco v případě naftového modelu 3. generace L&K combi 2.0 TDI se 140 kW je zůstatková cena jen 29 %. I tak je ale zůstatková cena o 6 procentních bodů vyšší než průměr ostatních naftových vozidel ze segmentu vyšších středních vozidel. Po sedmi letech od výroby je rozdíl mezi poměrem zůstatkové ceny naftového Superbu a průměrem ostatních srovnatelných vozidel větší než v případě benzínového provedení, kde rozdíl činí jen 2 procentní body.

Hodnota Fabie klesá nejpomaleji

Fabie klesá na ceně ještě pomaleji než Octavie. Analýza benzínového modelu 3. generace Ambition 1.0 MPI s 55 kW ukázala, že po dvou letech si drží hodnotu stejně jako benzínová Octavie na 73 % pořizovací ceny nového vozu. Ostatní benzínová vozidla ze segmentu nižších a malých vozidel si však drží zůstatkovou cenu rovněž na 73 %. Rozdíl nastává až po sedmi letech, kdy zůstatková hodnota Fabie dosahuje 45 %, zatímco průměrná zůstatková hodnota ostatních srovnatelných vozidel 43 %. Vozidla ze segmentu nižších a malých vozidel jsou levná, ideální pro městský provoz nebo jako druhé auto do rodiny, a proto se těší velkému zájmu a jejich hodnota tak klesá nejpomaleji. Důvodem, proč si malá, zejména dvouletá, vozidla drží vysokou zůstatkovou hodnotu, je i skutečnost, že jsou oproti ostatním vozům častěji ve vlastnictví fyzických osob, které se jich jen nerady po krátké době od zakoupení zbavují, a pokud ano, pak nejsou připraveny akceptovat vyšší cenový pokles oproti hodnotě nového vozu.

„Z pohledů majitelů současných vozidel Škoda je určitě potěšující, jak si jejich vozidla drží svou zůstatkovou hodnotu. Přesto se současná vozidla značky Škoda ani v nejmenším nemohou rovnat svým babičkám. Vždyť například Škoda Felicia z počátku šedesátých let, kdy se již pyšnila na zádí dvojící populárních křidélek, svou tehdejší prodejní cenu, která byla lehce nad 40 000 Kč, více než zdesetinásobila. V tomto případě bychom pak její zůstatkovou hodnotu uváděli ve výši 1 000 % a v řadě případů i mnohem více,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz