Zajímavost: Autoalarm není už jen bezzubá houkačka
Když se řekne autoalarm, většina lidí se pousměje a vzpomene si na dobu, kdy auta začala houkat, jen co se o ně otřela kočka. Sousedé časem otupěli a při zvukovém signálu se už nikdo nenamáhal zasáhnout. Autoalarmy ztrácely na atraktivitě, rušily noční klid a postupně se od nich ustupovalo. Dnes většina řidičů raději zvolí kvalitnější pojištění proti krádeži a reálné zabezpečení vozidla nechává stranou. Auta z ulic a garáží ale mizí stále, přitom se tomu dá celkem jednoduše zabránit.
Hlídá a informuje
Dnešní modely autoalarmů už nejsou onou bezzubou houkačkou, právě naopak. Prošly velkou transformací a fungují online. Houknou ani nemusí, ale zato dokáží identifikovat různorodé pokusy o vloupání a okamžitě o nich informovat majitele. Špičkou v této oblasti je GSM/GPS autoalarm Athos (CA-2103) od Jablotronu. Efektivně kombinuje imobilizér, zabezpečení vozidla detektory, GSM komunikaci s bezpečnostním centrem a GPS lokalizaci. Prostřednictvím notifikací nebo mobilní aplikace upozorní na odemčené vozidlo, neoprávněné otevření či pohyb vozu i třeba na nečekanou manipulaci s autem v případě jeho odtahu nebo hůře, krádeže pneumatik.
Alarm obsahuje řadu čidel a senzorů, které centrálně vyhodnocují situaci a předávají dál konkrétní informace o tom, co se právě děje. Rozšířená verze Athosu má nárazový senzor, detektor náklonu, imobilizér, detektor pohybu a otevření všech dveří včetně kapoty, detektor rozbití skla a nechybí ani stará dobrá siréna a signalizační dioda. Majitel má díky této sestavě k dispozici přesné informace v reálním čase a může účinně reagovat.
Alarm s vlastníkem vozu komunikuje buď pomocí aplikace MyJABLOTRON, která je první svého druhu, nebo prostřednictvím notifikačních SMS. Pokud navíc využije služby bezpečnostního centra, informace o aktuálním dění jdou i k operátorům, a to včetně konkrétního místa, kde k události došlo. Operátoři v případě krádeže, tísně či havárie zajistí okamžitou pomoc 24 hodin denně po celé ČR, vyšlou na místo zásahovou jednotku a informují policii i záchrannou službu. Díky této službě je zajištěn adekvátní zásah i v případě, že se majitel zrovna nachází jinde něž vozidlo, například na dovolené v zahraničí, a nemůže sám situaci zkontrolovat.
Kromě zabezpečení automobilů nabízí Jablotron i bezpečnostní řešení pro motocykly a skútry.
Jedna aplikace – řada možností
Majitel má navíc dokonalý přehled o svém vozidle prostřednictvím aplikace, přes kterou může autoalarm pohodlně ovládat na dálku. Nalezne v ní informace o pohybu vozu, jednotlivých jízdách či spotřebě a tankování. Může tak posloužit jako plnohodnotná kniha jízd u služebních vozů. Po nastavení konkrétní oblasti předpokládaného pohybu vozidla, například území hlavního města, aplikace informuje v případě, že oblast vůz opustil. To se hodí například při půjčování auta dětem nebo u sdílených vozů autopůjčoven. V aplikaci je možné spravovat i více vozů zároveň. Údaje jsou zaznamenávány odděleně a archivovány. Lze v nich tedy hledat informace o vozidlech i zpětně.
Více o alarmu Athos a nabídce kompletních zabezpečovacích řešení najdete na www.jablotron.com
.
« BMW představilo M4 CS – kyž GTS je moc a M4 málo! TEST ojetiny Volvo V60 D3 – Pětiválcová pohoda »