Trápí vás zápach ve vašem vozidle. Takto s ním zatočíte hned
Znáte to, odemknete auto, sednete si, nastartujete, taková ta rutina, jenže něco je jinak. Ohlídnete se kolem a čicháte. Aha. Tady je problém. Uvnitř vašeho vozu to divně páchne, a to tak, že zelený stromeček z benzínky nedokáže puch překrýt. Co s tím? Prvně stromeček vyhoďte. Jeho životnost je velice krátká a určitě vás koupě nového výrazně nespasí. Nedá se ani říct, jestli jsou zápachy horší v zimě nebo v létě, obě období mají své strašáky. Pojďme se tedy podívat na pachy, které v kabině auta můžete potkat a jak se jich zbavit.
Domácí mazlíčci v autě
Váš pejsek si to leží spokojeně na zadním sedadle auta. Téměř si ho nevšímáte a myslíte na to, jak šikovný a hodný pes to je. Jenže za chvíli ucítíte něco zvláštního. Nakrčíte nos, ale nesnesitelný zápach se silně vtírá do vaší nosní dutiny. Už to není tak šikovný pejsek jako před pěti vteřinami. Hromádku snadno vyhodíte, ale co dělat ze zápachem a skvrnou, která po tom zůstala. Skvrnu můžete odstranit alespoň ze začátku vlhčenými ubrousky, nic jiného momentálně u sebe stejně nemáte. Nezapomeňte si je tedy do auta dát, nikdy nevíte na co se vám budou hodit. Smrad vyčistíte úplně primitivním způsobem, a to větráním. V obchodě můžete zakoupit různé pohlcovače vzduchu, ale myslíme si, že jsou to vyhozené peníze z okna a nic se nevyrovná čerstvému vzduchu.
Zkažená svačina
Rádi si dopřáváte svačinky v autě? A o to raději je necháváte v dveřní přihrádce na později? Tak nezapomeňte, že jsou to organické věci. Ty mají tu smůlu, že se ve velkém teple kazí a i když takové teplo není, časem k tomu stejně dozrají. Nejhorší je to s ovocem, to se kazí obzvlášť rychle. Jakmile odstraníte zdroj zápachu, připravte se na to, že se zápachu ani pak nezbavíte. Na tohle jsou i aromatické stromečky krátké. Auto musíte vyčistit speciálními spreji na údržbu interiéru auta, teprve pak se budete moci zhluboka nadechnout a nepocítit žádné štiplavé aroma. Jo a nezapomeňte se podívat do přihrádky u spolujezdce, určitě tam najdete taky zajímavé podklady.
Nevalný zápach zespoda
Tento problém se týká především zimy. Sníh a led dělá svoje. Obzvlášť pokud se sněhem musíte brodit ke svém autu. Dál už to znáte, měli byste si vždy boty oklepat venku a pak je teprve dát dovnitř, ne každý to ale dodržuje, pak má na koberečku pěknou spoušť. Pokud patříte k majitelům gumových koberečků, máte na půl vyhráno, neboť rozteklý sníh snadno vylejete. Horší to mají ti, kteří mají klasické štětinové koberečky. Sníh roztaje, voda se vsákne a po čase začne tlít a smrdět. Nic moc. Inu tohoto zápachu se zbavíte jedině tak, že začnete dodržovat pravidlo oklepávání bot, tím riziko smradu alespoň minimalizujete. Koberečky necháte uschnout buď puštěnou klimatizaci, která vysušuje vzduch a tedy i vodu. Jenže pusťte si klimatizaci, když je venku mínus deset. V nejzazším případě můžete koberečky vytáhnout ven a nechat je přirozeně uschnout, ale my vám radíme, abyste raději zainvestovali do gumových koberečků, které vám ušetří spoustu času a hlavně ušetří vaše háklivé čichové buňky.
Rostoucí penicilín
Nazvali jsme to tak trochu s nadsázkou, samozřejmostí je, že tento penicilín určitě nebudete konzumovat na angínu. Kde byste ho měli hledat? Blíž než si myslíte. Zdroj smradu na vás proudí pokaždé, když si chcete zatopit, nebo naopak v létě se ochladit. Jedná se o klimatizaci. Tu byste měli čistit minimálně každý rok. Výparník v klimatizaci je bohužel to nejlepší místo, ve kterém se rychle a radostně množí všelijaké bakterie a plísně. Pokud se rozmnoží až do interiéru, máte zaděláno na problém. Nejenže vzduch začne zapáchat, ale zaděláváte si tím i na respirační onemocnění a alergie. To může být později velice nepříjemné. Nemusíte zoufat a auto hned prodávat. Klimatizaci lze snadno vyčistit. Můžete to udělat svépomocí dle návodu, nebo své auto svěříte odborníkům v servisu. Tak i tak, nikdy se tomuto kroku nevyhýbejte, jde tu o vaše zdraví!
« Velký kočičí den. Jaguar XJ slaví 50 let Test Volkswagen Polo GTI 2,0 TSI. Bratrovrah »