buy-used-cars-lineup-720x405

Stočené je každé třetí auto, v průměru o 110 000 km. Jak nenaletět?

3. 10. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Podle nejnovějších statistik společnosti Cebia má zhruba každé třetí auto, které klienti u Cebia prověřují, stočený tachometr, přičemž průměrné stočení činí přibližně 110 000 kilometrů. Direct auto, specializující se na prodej prověřených vozidel, se ve spolupráci s Cebií snaží edukovat veřejnost, jak rozpoznat podvodné ojetiny a minimalizovat rizika při nákupu.

Nárůst počtu vozidel se stočeným tachometrem je přisuzován špatné ekonomické situaci domácností a jejich neochotě slevit ze svých požadavků. Podvodní prodejci toho využívají a nabízejí vozidla “na míru”, kde stáčejí kilometry na požadovanou hodnotu a uměle omlazují vozy. Kupující tak často netuší, že se stali obětí podvodu.

“V době pandemie a po začátku konfliktu na Ukrajině se podíl aut se stočeným tachometrem mírně zvýšil. Bylo to způsobeno zdražováním vozidel a snahou zákazníků pořídit si vůz za cenu před pandemií. Od té doby narostla průměrná cena ojetého auta o 26 %, tedy o 60 000 Kč,” uvádí Barbora Minksová, ředitelka marketingu a komunikace společnosti Cebia.

Podle ní vyšší zisky na ojetinách vedly k tomu, že vzrostla aktivita organizovaných skupin, které dovážejí auta ze zahraničí a před evidenční kontrolou jim stáčejí kilometry.

Nejčastěji postižené modely a podvody

Podvody se stočenými tachometry se nejčastěji týkají nejprodávanějších vozidel, zejména Škody Octavia, Volkswagenu Passat a BMW řady 5. Maximální zaznamenané stočení bylo 760 000 km u vozu Škoda Fabia.
Nejspolehlivějším způsobem, jak se těmto podvodům vyhnout, je kontrola historie vozidla prostřednictvím specializovaných služeb. “Bohužel podvodní prodejci někdy falšují i naše výpisy. Kupující by si měli pravost výpisu ověřit zdarma na webu Cebia, což mnoho z nich bohužel neudělá,” varuje Minksová.

Rady, jak se vyhnout koupi vozidla se stočeným tachometrem

1. Prověřte historii vozidla: Využijte služby jako Cebia k ověření minulosti vozu. Ověřte si pravost získaných dokumentů přímo na webu poskytovatele.
2. Důkladná technická prohlídka: Nechte si vozidlo zkontrolovat nezávislým odborníkem nebo v autorizovaném servisu.
3. Pozor na podezřele nízkou cenu: Příliš nízká cena může být signálem skrytých problémů.
4. Nakupujte u ověřených prodejců: Vyberte si prodejce s dobrými recenzemi a transparentním přístupem.
5. Kontrola dokumentace: Pečlivě si prohlédněte servisní knížku, faktury a další doklady k vozidlu.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz