Srovnání rychlostních limitů v Evropě
Máte v plánu vyrazit mimo naši zemi? A to svým vozem? Před cestou je dobré nastudovat si nejenom informace o tom, jakou budete potřebovat povinnou výbavu, ale i informace o tom, jaké jsou v evropských zemích rychlostí limity. Ne všude jsou stejné, jako u nás. Tedy 50/90/130, což značí obec-mimo obec-dálnice.
Jak se jezdí na dálnicích?
U nás je to tedy 130 kilometrů v hodině. Tato hodnota je v řadě zemí stejná. Jsou tu ale i výjimky. Například Černá Hora má maximální rychlostní limit 80 kilometrů v hodině. Norsko potom 110 km/h. Na druhou stranu může zaujmout Polsko, kde můžete jet až 140 kilometrů v hodině. Největším lákadlem je určitě Německo, kde je mnoho dálničních úseků, na kterých je rychlost neomezená. Když to budete mít pod kontrolou a pojedete bezpečně, je na vás, jak vysokou rychlost zvolíte.
Jak jsou na tom silnice mimo obec?
Opět připomeňme, že u nás je maximální povolená rychlost 90 kilometrů v hodině. Tento limit platí v mnoha evropských zemích. Tedy až na výjimky, kterými je třeba již zmíněná Černá Hora, kde to nelze už z principu. Jsou ale i země, kde se nemusíte obávat mimo obec sešlápnout plyn o něco více. Je to třeba Rakousko, kde je možné v rámci předpisů jet mimo obec až stovkou. Stejně tak je tomu také v sousedním Německu. To i tímto jasně potvrzuje, že se rychlejší jízdy nebojí. Jde o jednu z mála zemí, která potvrzuje, že rychlost nemá na nehodovost přímý vliv.
Kolik smíte jet v obci?
Pokud jste starší generace řidičů, tak jistě víte, že v minulosti bylo možné jezdit v obci rychlostí 60 kilometrů v hodině. Tato doba je ale dávno pryč a naše země se přizpůsobila evropskému standardu. Tedy oné padesátce. A z toho už celkem jasně plyne, že pokud budete v zahraničí v obci, je třeba právě tuto rychlost dodržovat. Pokud nebude upravena dopravní značkou, na rychlost vyšší, popřípadě nižší.
Článek byl vytvořen redakcí Dopravniznaceni.com
« Čtyři dekády Toyoty Supra. Tak šel čas s ikonou popkultury Zabezpečení auta proti krádeži: na jaký systém se můžete s jistotou spolehnout? »