TEST ojetiny BMW 645Ci – Nejlepší mnichovská léta
Zeptejte se jakéhokoliv motoristického nadšence na jednoduchou otázku: Ve kterých letech se vyráběla ta nejlepší BMW? 90 % z nich vám odpoví okamžitě, stručně a jasně – konec devadesátek až druhá třetina prvního desetiletí. Proč? V Mnichově totiž dokázali kombinovat kvalitu, rychlost a líbivý design s absurdně dokonalým požitkem z řízení. Vznikaly tak legendy jako jemná, ale pekelně rychlá M3 E46, sportovně nekompromisní Z4 M a démonicky rychlá, ale zároveň praktická M5 E39 či modernější E60. My se dnes zaměříme na to nejexotičtější, čímž je řada 6 E63, kterou jsme si v osmiválcovém provedení 645Ci zapůjčili od společnosti AAA Auto.
V roce 2003, kdy se Šestka ukázala veřejnosti, se všem tajil dech. Milionové kupé do konkurentů bušilo futuristickým vzhledem, moderní technikou, silnými motory a absurdně vysokou výbavou. Hned po prvních testech se do něho motorističtí novináři z celého světa zamilovali a toto luxusní GT si na střechu nasadilo královskou korunu dané kategorie. Jenže od představení už uběhlo 14 let a nás zajímá, zda dokáže obstát i mezi tvrdou konkurencí ve světě ojetých aut, protože mu na záda dýchá nejedna legenda.
Design: Hodný Nobelovy ceny
Přebírám si retro klíče a koukám zleva, koukám zprava, koukám ze předu a koukám zezadu. Auto obcházím ze všech stran a říkám si: „Jak sakra může pořád vypadat tak moderně?! Vždyť vypadá, jakoby se přestalo vyrábět teprve včera…“ Líbí se mi tankerově dlouhá příď, kterou skvěle zakončují decentní nádechy v podobě dvou ledvinek, dynamicky tvarované xenonové světlomety a agresivní nárazník, neodolám ani pod ostrým úhlem svažujícímu se čelnímu sklu, díky němuž jen vynikne celková délka karoserie. Tím nejzvláštnějším a nejexotičtějším je dost možná zadní část – ta zahrnuje zamračené LED svítilny, od kterých se táhne vypouklá hrana víka kufru, hluboko pod ním jsou usídlené dvě hlučné koncovky výfuku a vše zakončuje pyšně umístěný znak BMW. Je jako jachta na kolech, vyvážený kus železa a hliníku.
Interiér: Hlavně kvalitně
Uvnitř si připadám jako v hollywoodské rekvizitě z filmu o budoucnosti – kdo by to byl čekal, že auto ze začátku tisíciletí bude mít head-up displej a solidně odladěný informační systém s displejem o vysokém rozlišení… To nedokáže nabídnout spousta aut ani dnes! Pochvalu si zaslouží jednoduchá ergonomie a dokonalý posed za volantem i volant samotný. Vpředu je místa na rozdávání a dostatek je ho i na dvou zadních sedadlech. Zamrzí jen méně prostoru nad hlavou, za což může příplatková panoramatická střecha, naopak výhodou je velký kufr o objemu 450 litrů. Vše zní hezky, ale tím nejlepším jsou použité materiály a zpracování – náš kus má najeto hrubě přes 200 tisíc kilometrů a uvnitř nic nevrže, neskřípe a vše je stále pevně slícované, dokonce i materiály jsou poměrně odolné vůči ošoupání, to bylo znát jen na loketní opěrce. Po přesednutí do pár let starého auta se 100 tisíci kilometry si říkám, kde jsou ty časy, kdy se dělala poctivá a kvalitní auta…? Podobně precizně na mě totiž působí i po motorové a podvozkové stránce.
Motory: Od kultivovaného šestiválce po pekelný desetiválec
Př koupi jste mohli uvažovat hned nad několika motory, které měly za úkol svižně rozpohybovat kolos o hmotnosti okolo 1700 kilogramů.
Základem byl řadový šestiválec 3.0-litru, který disponuje výkonem 258 koní při 6600 ot./min. a točivým momentem 3000 Nm při 2500 ot./min. Ten mohl být doplněný o šestistupňový manuál nebo automat ZF. 630Ci zvládá stovku za 6.5 sekundy a umí elektronicky omezených 250 km/h – stejně jako všechny ostatní verze.
Naše 645Ci pod kapotou ukrývá 4.4-litrový osmiválec do V o výkonu 333 koní při 6100 ot./min. a krouťáku 450 Nm při 3700 ot./min. Nabídka převodovek je zde rozmanitější – pro zarputilé milovníky řízení byl k mání šestistupňový manuál, pro komfortní jízdu šestistupňový automat ZF s hydrodynamickým měničem a kompromisem se stal robotizovaný manuál SMG. Zrychlení z nuly na stovku za 5.6 sekundy je úctyhodné i dnes.
Mírně silnější je provedení 650Ci, které má o 4 deci větší objem a k tomu přidává 34 koní a 40 Nm navrch. Převodovky jsou totožné a stovka o 2 desetiny rychlejší.
Vrcholem se o něco později stala M6 s bájným 5.0-litrovým V10 a přepracovaným podvozkem. Tento agregát produkuje 507 koní při 7750 ot./min a 520 Nm při 6100 ot./min., i díky tomu zvládá stovku za parádní 4.6 sekundy. Převodovka SMG už není šestistupňová, ale sedmistupňová.
S modernizací přišel mírně upravený exteriér i interiér a z nabídky zmizela motorizace 645Ci. Šestiválec posílil na 272 koní a 320 Nm, 4.8-litrový osmiválec zůstal beze změn. Nově se ukázala i třílitrová nafta s šesti válci a označením 635d – ta má 286 koní výkonu a masivních 580 Nm točivého momentu.
Jízda: Netřeba slov…
Při prvních klidných kilometrech si pochvaluji tužší, ale stále dostatečně komfortní podvozek a užívám si příjemně tuhé řízení, pohodlí navíc podporují povedená sedadla. Dlouhá kapota a nízký posed dodávají na sportovním pocitu a zepředu i od výfuku se ozývá jemné, až americké bublání osmiválce. Převodovka řadí hladce a z 99 % přesně ví, který převodový stupeň zvolit. Na dálnici potěší ticho na palubě a rozsáhlá dynamika motoru – buď se můžete vézt na vlně točivého momentu nebo to pořádně natřít kdejakému sporťáku. Spotřeba se mi při běžném jezdění ustálila na nějakých 13 litrech při kombinované jízdě okresky, dálnice, město – musel jsem však dodržovat předpisy. Při svižnějším stylu a občasném blbnutí jsem jezdil za 16-20 litrů. Za zmínku stojí i obratnost ve městě, především překvapivě velký rejd.
Po pár kilometrech klidné jízdy neodolávám a probouzím mocný osmiválec. Mačkám tlačítko Sport – otevírají se klapky ve výfuku, přiostřují se reakce na plynový pedál, zrychluje se převodovka a u vrcholných výbav tuhne řízení s proměnným převodem. Osmiválec nyní zní surověji a doslova řve do světa, jak já miluji ten zvuk! Už zbývá jen posunout volič převodovky do polohy Sport/Manuál a přibližuji podrážku k podlaze. Zahvízdají široké zadní pneumatiky a motor již od volnoběžných otáček doslova exploduje. Má podobnou chuť po otáčkách a projev jako menší řadová šestka, jen je mnohem zběsilejší. Reakce na přidání či ubrání plynu jsou bleskurychlé a automat řadí přesně a rychle. Motor se nechává točit až k 6500 otáčkám, přičemž huláká do všech stran a posádku neustále zaráží do sedadel. Ať si ekofašisti tvrdí své, ale velké atmosférické osmiválce jsou jednou z nejlepších věcí, kterou automobilový svět poznal… Twin-turbo elektro litrové tříválce ať si schovají do kuchyňského mixéru.
Motoru skvěle sekunduje mechanickou přilnavostí překypující podvozek, který obchází fyziku a auto jakoby zhublo několik set kilo. Úzkými silnicemi v horách obratně tančí jako menší sporťáky a rozhodit jej na suché silnici chce cvik – i pod plným plynem totiž drží a nepustí. Samozřejmě na limitu téměř dvoutunovému autu ostré zatáčky dobře nedělají a rozměry i těžký osmiválec jsou znát. Nejsilnější stránkou jsou široké silnice s rychlými pasážemi, kde se plně ukáže potenciál silného motoru v kombinaci s parádně odladěným podvozkem, který neodskakuje ani na méně kvalitním povrchu.
Kapitolou samotnou je řízení, které je přesné, rychlé a hlavně komunikativní! Není tak tvrdé jako u Z4, ani tak sametové jako u Trojky E46, je něco mezi, což je ideál. Do dlaní přes tlustý věnec volantu přenáší dostatek informací od předních kol a je radost si užívat každý metr jízdy. Hezky ztuha jdou i brzdy, které lze přesně dávkovat a využívat – navíc jsou k neutahání.
Na co si dát pozor, které pořídit?
Dbát je potřeba hlavně na robotizovanou převodovku SMG, která při zanedbané údržbě a špatném zacházení hluboce zasáhne peněženku. Zkontrolovat si zaslouží elektronika – zda-li je rozmanitá výbava funkční a v neposlední řadě i podvozek, který může být z horších silnic vymlácený. Motory by měly být vcelku bezproblémové, nejvíce si ohlídejte desetiválce. Nemálo jsou známé případy zatékání vody do světel a jejich mlžení, kterého se majitelé mnohdy nezbaví ani po výměně drahých světel.
Při koupi bych se vyhnul vznětovému provedení 635d, které nejezdí zle, ale nafta kouzlo tohoto GT zcela zabíjí. Řadový šestiválec 630Ci je sice skvostným dílem, ale na Šestku mu chybí trocha točivého momentu. Nejlepší volbou se tak stává dvojice osmiválců, které mají vše, co od rychlého GT očekáváte – sílu, kultivovaný chod a uším lahodící zvuk. Pro movitější a náročnější je zde M6, která hraje ještě vyšší ligu.
Závěr: Skvělé auto za rozumné peníze
Možná se pár malých chyb najde, ale ty jsou v porovnání s přednostmi Šestky naprosto zanedbatelné. Za cenu od 250 do 600 tisíc Kč před vámi stojí pohodlné, pekelně rychlé, zábavné, v rámci možností praktické a kvalitně udělané GT, které si zamilujete. 645Ci dostává mé plné doporučení, protože se jedná o jednu z nejlepších ojetin, jakou jsem kdy zkusil.
Za propůjčení vozu děkujeme společnosti AAA Auto.
Plus
Působivý vzhled
Silný, točivý a ostře naladěný motor
Hladce řadící automatická převodovka
Jistý a komfortní podvozek
Komunikativní řízení
Zpracování
Mínus
Méně místa nad hlavou
Dražší servis
« Dodge Challenger SRT Demon je ještě rychlejší – Stovku nakonec dá za 2.1 sekundy Honda Civic Type R je nejrychlejší předokolkou na Nürburgringu »