Rakušané zabavili BMW mladíkovi: Kdyby jel o 1 km/h pomaleji, auto by mu zůstalo
Rakušané začali na jaře drasticky trestat rychlou jízdu, přičemž nejvyšším trestem může být zabavení auta. O tom, že to rakouští policisté s konfiskací aut myslí vážně, se přesvědčil i 20letý mladík. Ten na ulici Sofie Lazarsfeld Straße ve vídeňské čtvrti Simmering, kde je rychlost omezena na 50 km/h, jel rychlostí až 136 km/h, po úpravě tolerance to bylo 131 km/h.
Za překročení povolené rychlosti o 81 km/h dostal nejen vysokou pokutu, ale i dočasný zákaz řízení. Nejtěžším trestem pro něj však bylo zabavení jeho ojetého BMW 5. Zákon v Rakousku totiž umožňuje zabavení vozidla, pokud řidič překročí rychlost o více než 80 km/h v obytné zóně. Dotyčný mladík ji však překročil o 81 km/h.
Policisté jej naměřili v neděli večer v průmyslové zóně na prázdné silnici a sami byli přesvědčeni, že o auto kvůli „jednomu kilometru“ nepřijde. O tom, zda bude auto zabaveno dočasně nebo trvale, však rozhoduje soudce. V Rakousku bylo dosud takto zabaveno 133 aut, z toho jen 13 trvale. Mladík proto s policií spolupracoval, zaplatil pokutu, ale soudce nakonec rozhodl, že auto, jehož hodnota je odhadována na 30 tisíc eur, přesto zabaví.
Mladík měl navíc dvojitou smůlu. Bylo to jeho první auto, na které mu půjčil peníze otec, což mezi sebou mají i ve smlouvě, ale jako majitel je zapsán mladík. Kdyby mu ho otec koupil a figuroval jako vlastník, BMW by mohlo být zabaveno dočasně, ale nikoli trvale.
Mladík, který byl stále jen ve zkušební době svého řidičského průkazu, uvedl, že celý incident mu způsobil velké finanční problémy. Problémem není pouze zabavení auta. Kromě toho dostal pokutu ve výši 1 600 eur, musel zaplatit advokáta a absolvovat povinné přezkoušení za 650 eur. Navíc mu přibývaly poplatky za parkování auta na policejním parkovišti – 11 eur denně, a to po dobu sedmi měsíců, než bylo definitivně rozhodnuto o osudu vozidla. To představuje dalších více než 2 000 eur.
Přestože mladík s policií spolupracoval, uhradil pokutu a všechny poplatky, soudce mu trest nezmírnil a minulý týden definitivně rozhodl, že auto bude vydraženo. Šlo o nečekaně přísný trest vzhledem k okolnostem a faktu, že mladíkovi chyběl k nezabavení auta jediný kilometr. Soudce byl však neoblomný a mělo jít o varování pro všechny další „nebezpečné a extrémní“ řidiče.
Případy extrémně rychlé jízdy vedou v Rakousku i k dalším dražbám. V říjnu byl poprvé vydražen zabavený Peugeot 208, jehož prodej vynesl 6 800 eur. Výnosy z těchto dražeb se dělí mezi fond na zlepšení bezpečnosti na silnicích a místní samosprávy. Podobný osud může čekat i další vozidla, například VW Passat, který byl nedávno zabaven poté, co řidič překročil rychlost o 98 km/h na dálnici u Vídně.
.« Elektromobily budou také plundrovat planetu. Bez těžby se nikdy neobejdou Bosch v Německu propustí 7 000 lidí. A to je jen začátek »