Proč je nutné přejít na elektromobily: Nejen ekologie, ale i technologická vyspělost, tvrdí šéf jedné z největších světových automobilek
Výroba elektromobilů je nyní ve fázi, kdy ti, kteří budou ignorovat pokrok, mohou být snadno vytlačeni konkurencí, zejména tou čínskou. Dle šéfa Fordu je nutné, aby automobilky v západních zemích přešly na elektromobily, jinak riskují, že se stanou zastaralými.
Elektrické vozy nejsou jen ekologické opatření, jde především o pokrok v technologické oblasti
Elektromobily se vyznačují jednoduchým a efektivním designem pohonu, který má výrazně méně mechanických součástí než spalovací motor, což zajišťuje nižší náklady na údržbu a větší spolehlivost.
Navíc, elektromobily jsou schopny lépe integrovat moderní software a technologie, což otevírá dveře k dalšímu pokroku, například v oblasti autonomního řízení a interakce s chytrou infrastrukturou. Například elektromobil Volkswagen ID. 3 má na palubě umělou inteligencí ChatGPT, který vám odpoví třeba na dotaz, kde je nejbližší čínská restaurace.
Největší americká automobilka má obavy z čínské konkurence
Čína to pochopila a vnímá elektromobilitu jako klíčovou součást své technologické a ekonomické budoucnosti. Pokud se západní automobilky nepřizpůsobí a nevstoupí plně do éry elektromobilů, může to mít vážné dopady na jejich konkurenceschopnost.
Generální ředitel Fordu, Jim Farley, zdůraznil, že největší hrozbou pro jeho podnikání je právě čínská konkurence v oblasti elektromobilů. Čínské automobilky nejsou omezeny pouze na levnější segmenty trhu, ale úspěšně se prosazují i mezi prémiovými vozy, čímž pokrývají celé spektrum zákazníků. Pokud budou západní automobilky i nadále vyrábět pouze tradiční vozy se spalovacími motory, riskují ztrátu významného podílu na trhu, který se rychle transformuje směrem k elektromobilitě.
Zákaz spalovacích vozů do roku 2035 by měl být zachován
Podobný názor jako Farley má i Gunnar Herrmann, šéf dozorčí rady automobilky Ford pro Německo. V rozhovoru pro BILD Talk řekl, že cíl zakázat spalovací vozy do roku 2035 musí zůstat platný. Ti, kteří nechtějí zákaz spalovacích motorů do roku 2035, se bojí změny a ve skutečnosti nemají žádný plán, co v dalších letech s automobilovým průmyslem dělat.
Dále dodal, že právě tohle přešlapování na místě může ohrozit automobilový průmysl. Razantní rozhodnutí a utvrzení se v tom, že rok 2035 bude skutečně ten zlomový, pomůže nejenom zákazníkům, ale i samotným automobilkám v přechodu na čistě elektrické vozy čistě elektrické.
.« Automobilky zdražují spalovací vozy, ale elektromobily zlevňují Představenstvo Volkswagenu si sníží odměny. Do roku 2030 o více než 300 milionů eur »