Exterior Large Animal Detection Volvo S90 2

Podzimní provoz komplikují nečekaní sudokopytníci, varují pojišťovny

9. 10. 2024 • Novinky

Nehody způsobené srážkou se zvěří patří k podzimu stejně jako zbarvené listí. V roce 2023 se v Česku odehrálo přes 10 tisíc nehod způsobených srážkami s lesní zvěří, což představuje 11 procent všech dopravních nehod za celý rok.

„V těchto dnech to ví jak policie, tak i naši likvidátoři pojistných událostí, kteří pro majitele poškozených vozidel vypočítávají pojistné plnění,“ říká vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí motorových vozidel ve Slavia pojišťovně Radek Ambler.

Aktivita lesní zvěře je na podzim vyšší než ve zbylé části roku. Pokud řidič zaznamená zvíře poblíž dopravní komunikace, měl by počítat s tím, že nedaleko se můžou zdržovat i další jedinci. V případě hrozící kolize je doporučeno přibrzdit, ale vyvarovat se náhlé změny směru, aby se předešlo smyku nebo nárazu do stromu
či převrácení do příkopu. Loni došlo k celkem 10 853 haváriím s lesní zvěří a během nich bohužel také ke ztrátě dvou lidských životů.

I když je možné riziko srážky se zvěří snížit pomalejší jízdou a větší ostražitostí, ne všem haváriím lze předejít. Kromě zdravotních následků může být nepříjemným výsledkem nehody také nepojízdnost vozu. Pro řidiče, kteří chtějí na silnice vyrazit s pocitem klidu, nabízí Slavia pojišťovna kvalitní autopojištění se špičkovou asistencí. I k té nejjednodušší verzi povinného ručení pro osobní automobily si lze ve Slavia pojišťovně sjednat VIP asistenční služby.

Ty vám při nepojízdnosti vozidla po srážce se sudokopytníkem z čeledi jelenovitých mimo jiné zajistí nárok buď na 2 dny náhradního ubytování, nebo úhradu cestovného až do výše 30 tisíc korun. Pojistné krytí v ČR i zahraničí zahrnuje odtah vozidla do nejbližšího servisu nebo repatriaci neopraveného vozidla až do výše 100 tisíc korun. Asistenční balíčky pro osobní automobily v různém rozsahu služeb nabízí Slavia pojišťovna čtyři.

A jak správně postupovat v případě nehody se zvěří?

– Ověřit zdravotní stav posádky automobilu a v případě potřeby okamžitě volat záchrannou službu.
– Pokusit se odhadnout, zda od sraženého zvířete nehrozí nebezpečí. Pokud ano, po dobu nezbytnou neopouštět vozidlo.
– Zajistit posádku a místo nehody v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích (zapnout blinkry, nasadit si reflexní vesty, umístit výstražný trojúhelník). Cílem je vyhnout se sekundárním dopravním nehodám.
– Volat policii, která zajistí místo nehody, zdokumentuje ji a přivolá (zástupce) uživatele honitby. Nehraje přitom roli, zda je zvěř jen zraněná, nebo již usmrcená.
– Pokud máte nepojízdné vozidlo, přivolejte asistenční službu své pojišťovny.
– Místo nehody a poškození vozu doporučujeme nafotit vlastním mobilem, dovoluje-li to situace z hlediska vaší bezpečnosti. Pokud jsou na místě svědci nehody, vezměte si na ně kontakt. Usnadní vám to komunikaci s pojišťovnou při řešení pojistné události.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz