Blackbox, Event Data Recorder ab Juli 2024 Vorschrift für Neuwagen

Platí nový prvek povinné výbavy aut, který sbírá veškerá data o jízdě

28. 8. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Všechna nová auta prodávaná v EU musejí mít od července tohoto roku povinně takzvaný zapisovač údajů o nehodě. Cílem je usnadnit vyšetřování havárií. Jak automobilová černá skříňka funguje a kde ji najdete?

Evropská unie od letošního 6. července vyžaduje u nových automobilů vedle varování na překročení maximální povolené rychlosti nebo přípravy na montáž alkoholtesteru také zařízení laicky označované jako černá skříňka, které slouží k usnadnění vyšetřování dopravních nehod. „Oficiálně se jmenuje zapisovač údajů o nehodě, anglicky Event Data Recorder. Odtud zkratka EDR, pod kterou se často zařízení skrývá,“ říká Jan Večerník z technického vývoje Škoda Auto.

Jak to vlastně funguje

Fyzicky vlastně auta nemusí mít nic nového, zapisovač je jen nová softwarová funkce. K ukládání povinných údajů totiž slouží řídicí jednotka airbagu a její paměť. Do paměti se data zapisují průběžně, ale pokud nedojde k aktivaci zádržných systémů auta (zjednodušeně řečeno airbagů), jsou uložená data neustále dokola přehrávána novými.

„V případě nehody uloží systém do zapisovače data za dobu pěti sekund před nárazem a maximálně pěti sekund po něm,“ vysvětluje Večerník. V takovém případě jsou data uložena do paměti permanentně a nelze je jakkoli upravovat, měnit či mazat. „Řídicí jednotce nejde data zpětně podstrčit,“ upozorňuje Jan Večerník.

A co tedy EDR v případě nehody uchovává? „Systém zaznamenává především data týkající se samotného nárazu jako aktivační časy zádržných systémů, stav obsazenosti sedadel, změnu rychlosti apod. Ukládají se ale i další informace jako rychlost vozu před nárazem, jeho zpomalení v podélném a příčném směru, stav akcelerátoru i brzdového pedálu, úhel natočení volantu, informace o stavu ABS a ESP či otáčky motoru,“ vyjmenovává Jan Večerník. Celkem jde o více než tisíc údajů a hodnot, které různé jednotky vozu posílají do řídicí jednotky airbagu.

Data pro řidiče či servis nedostupná

Uložená data mají skutečně jen napomoci při objasňování dopravních nehod. „K datům se nedostane ani uživatel auta, ani servisní technik nebo někdo další neoprávněný,“ vysvětluje Večerník. „Vyčtení dat je možné pouze pomocí speciálního nástroje s příslušnou licencí. Oprávněnou osobou k tomuto úkonu jsou zpravidla policisté nebo soudní znalci,“ dodává Jan Večerník.

Data uložená v zapisovači rozhodně neslouží ke sledování chování řidičů. Pro řidiče z ukládání dat neplynou žádné povinnosti nebo důsledky. Zároveň nehrozí, že by někdo mohl po nehodě zkusit data zaměnit tak, aby svalil vinu na řidiče, který nehodu nezavinil.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz