crash_car_car_crash_accident_vehicle_transportation_broken_automobile-1044903

Odhalili jsme, která vozidla (dle značky) nejvíce bourají

13. 7. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Česká republika je ráj ojetých aut. Však se jich u nás prodá každý rok přes 700.000. Ať už za to může ekonomická situace, nebo vychytralost – vždyť největší pád ceny zažije auto v prvním roce provozu, každá mladá ojetina je tak v podstatě nákup ve výprodeji. Tak jako tak se u nás ojetým autům daří, a s tím se daří i podvodníkům, kteří maskují skutečný stav nebo problémovou historii aut. Téměř třetina ojetých vozů má za sebou bouračku. Jakým značkám je tedy lepší se vyhnout? A která země je pro ojetiny nejrizikovější?

Tak za sebou máme trochu bulvární nadpisek, ale nebojte, nestali jste se obětí clickbaitu. Výsledky zveřejněné společností CarVertical jsou opravdu překvapivé. Určitě vám na mysl jako první vyplují značky BMW, Audi, Volkswagen, nebo libovolné bílé dodávky – ale jste na omylu.

Databáze poskytuje komplexní přehledy o historii vozidel. Data jsou shromažďována z celosvětových zdrojů, včetně NMVTIS, národních i soukromých registrů, policejních databází, pojišťovacích databází, leasingových databází…některá data dokonce získává v reálném čase přímo z automobilů. Neustále rostoucí databáze nyní zahrnuje přes 50 milionů bouraných automobilů a téměř čtvrt milionu vozů se stočeným tachometrem. Do „našeho“ reportu bylo zahrnuto přes milion aut od všech značek napříč celou Evropou. Tak masivní vzorek se již dá brát jako objektivní. Pojďme se tedy podívat na „vítěze“.

Pomyslné prvenství si odnáší výrobce prestižních Japonských aut Lexus, u nich téměř polovina prověřených aut prodělala nehodu. V těsném závěsu je modla dobrodruhů Subaru, a stupně vítězů uzavírá sportovní prémiovka z Británie, Jaguar. Zajímavostí je, že mezi top 5 se prodrala pouze jedna neprémiová značka, a tou je Dacie. U všech těchto značek doporučuji extrémní pozornost při nákupu, ideálně nechat prověřit v servisu fyzický stav a zjistit kompletní historii.

Pokud vás zajímá opačný konec žebříčku, tedy značky s nejmenším počtem nahlášených nehod, zde vévodí auta pro běžné lidi. Nejmenší šanci na „pošitou“ bouračku má Fiat, těsně následovaný Citroënem a Peugeotem. Obecně se tak jedná o značky, které pořizují spíš klidnější a vyježdění řidiči, kteří za volantem nehledají vzrušení, ale auto je pro ně především nástroj přepravy. Takže na tom „auto po dědovi, skvělý stav“ možná i něco bude.

Z reportu taky vyplynula zajímavá statistika zemí s největším počtem bouraných aut. Pokud tedy uvidíte v inzerátu jednu z těchto zemí v kolonce „původ“, mějte se na pozoru, nebo se raději rovnou poohlédněte jinde. Žebříčku (nepřekvapivě) vévodí Polsko. Země notoricky známá agresivními řidiči, a virálními hrdiny internetových videí se sestřihy bouraček. Slovensko a Česká republika jsou ale v těsném závěsu na třetím a čtvrtém místě. Překvapením pro mě bylo relativně slušné umístění Ruska.

Z reportu vyplívá, že obrovské množství aut prodělalo během svého života nehodu, málo který prodejce to ale přizná. Vy se tak můžete stát obětí podvodu, a svěřit svůj život, i životy svých blízkých, potenciálně nebezpečnému vozu. Také se ukazuje, že „obvyklí podezřelí“ nemusí nutně být hrozbou, zato značky, které nevévodí bulvárním titulkům, skrývají velká rizika. Před nákupem ojetého vozidla je tedy vždy extrémně důležité pečlivě vybírat, nechat si prověřit jeho stav, a vybírat pouze auta s doložitelnou historií.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz