tesla-model-3-long-range-2

Německé čerpačky budou muset povinně instalovat nabíječky

1. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Velké čerpací stanice budou muset mít v Německu alespoň jednu rychlonabíječku a velké sítě čerpaček rychlonabíječku na každé stanici, která do nich patří.

Nedávno jsme psali, že nová zpráva Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) upozorňuje na alarmující nedostatek veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily. Prodej elektrických aut v EU podle této zprávy rostl v letech 2017 až 2023 třikrát rychleji než budování veřejných nabíjecích stanic. Aby se situace dostala do normálu, potřebuje EU do roku 2030 budovat ročně osmkrát více veřejných nabíjecích míst než buduje v současnosti.

Částečné řešení této situace našli Němci. Velké čerpací stanice v Německu budou muset od roku 2028 podle návrhu zákona, který schválil německý vládní kabinet, nabízet alespoň jedno rychlonabíjecí místo pro elektrická vozidla. Sítě, do kterých patří minimálně 200 čerpacích stanic, budou povinné nabízet na všech čerpacích stanicích alespoň jedno nabíjecí místo s minimálním výkonem 150 kW.

Vláda uvedla, že toto opatření přidá přibližně 8 000 nových rychlonabíjecích bodů v celé zemi a mělo by vyřešit „problém vajec a slepic“, s nímž se aktuálně potýká elektromobilita: „Je příliš málo nabíjecích míst, takže zákazníci se zdráhají koupit elektrické vozidlo, protože si nemohou být jisti, že ho budou moci nabíjet tam, kde to potřebují,“ uvedl na tiskové konferenci státní tajemník Steffen Hebestreit. „Zároveň se často ještě nevyplatí instalovat rychlonabíjecí stanici, protože pro ni ještě neexistuje trh, protože není dostatek elektromobilů, které by ji využívaly.“

„Aby se ještě více lidí rozhodlo přejít na elektrické vozidlo, musí být k dispozici dostatek veřejných nabíjecích míst, zejména ve velkých městech a městských centrech,“ řekl Hebestreit. Sdružení veřejných služeb BDEW návrh zákona kritizovalo, protože případy využití nabíjení elektrických vozidel se liší od tankování vozidel se spalovacím motorem a že infrastruktura se vyvíjí v souladu s poptávkou. „Vzhledem k tomuto pozitivnímu vývoji trhu neexistuje žádné opodstatnění pro takové přísné regulační opatření,“ řekla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová. Dodala, že vláda by se měla místo toho zaměřit na cenově dostupné modely elektrických vozidel, aby dosáhla svého cíle mít 15 milionů na silnicích do roku 2030.

Plánovanou požadavku odmítl i Achim Bothe, šéf Aralu. „Měli bychom se soustředit na lokality, kde vidíme největší potenciál poptávky a využití,“ řekl Bothe, jehož citovala televize n-tv. „Ne všechny čerpací stanice potřebují nabíjecí místo.“

Vláda plánuje do roku 2030 zvýšit počet veřejných nabíjecích míst pro elektromobily na jeden milion. Toto číslo kritizoval i v minulosti BDEW, který uvedl, že když se nabíječky stanou efektivnějšími, je třeba se zaměřit na kapacitu místo počtu nabíječek. Elektrická mobilita je základním kamenem cíle země dosáhnout klimatické neutrality do roku 2045.

Podle ministerstva dopravy se opatření dotkne přibližně desítky společností. Výjimky platí v případě, že má provozovatel k dispozici nabíjecí místo ve vzdálenosti do 1000 metrů od čerpací stanice.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz