1584372491-shutterstock-1629043777

Nebezpečné bakterie v autě

17. 3. 2020 • Novinky

Foto: Shutterstock

V interiéru auta je množství bakterií a mikrobů, které mohou velmi nepříznivě ovlivňovat zdraví posádky. Velká část se tam dostane na podrážkách bot, část přineseme na nemytých rukou a další skupinu si v interiéru vypěstujeme tím, že v kabině konzumujeme jídla a nápoje. Drobky, zbytky potravin a rozlité nápoje vytvářejí doslova živnou půdu pro bakterie v autě a různé druhy plísní.

Výzkumy ukázaly, že nečištěná klimatizace může být zdrojem vážných onemocnění. Celková pravidelná dezinfekce automobilu výrazně přispívá k lepšímu komfortu jízdy. V autě se běžně nacházejí nebezpečné mikroby a bakterie, které mohou vyvolávat například nepříjemné střevní problémy. Až 3/5 motoristů v autě pravidelně konzumují jídlo a nápoje.

Nedojedené zbytky jídel, roztroušené drobky nebo vylité nápoje se pak stávají živnou půdou pro různé druhy plísní a bakterií. Někteří lidé si v autě doslova zřídí odpadkový koš v prostoru pod sedadlem. Samostatnou kapitolou jsou čtyřnozí mazlíčci, kteří jsou ve vozidle převážení. Výsledkem je, že v interiéru automobilu se spouštějí hnilobné procesy a ze zárodků se množí bakterie, které mohou výrazně ovlivnit zdraví cestujících.

Detailní čištění vždy odhalí drobky a jiné zbytky jídla pod sedadlem, mezi sedačkami či na jiných těžko dostupných místech. Tak, jako svou domácnost udržujeme pravidelně čistou a staráme se o pořádek, i vnitřní prostor našeho vozidla by měl být pravidelně čištěn a dezinfikován. Nestačí jen vysát jednou za 3 měsíce a není dobré ani šetřit na tepováním a odborném vyčištění autosedaček, zejména pokud vozíte často děti. Je nutné auto pravidelně zbavit nečistot a dbát i na funkčnost a nezávadnost klimatizace z níž vzduch posádka dýchá.

Jak si udržet v autě pořádek?

Používejte na odpadky igelitový sáček, neházejte odpadky na podlahu. Občas přetřete volant, kliky dveří a řídící páku dezinfekčními utěrkami. Pokud se stane, že v autě rozlijete sladký nápoj, použijte co nejdříve na vyčištění čistou vodu a povrch vysušte. Při pojídání používejte ubrousek, abyste minimalizovali množství drobků všude kolem. Auto pravidelně vysávejte.

Je velmi důležité měnit kabinové/pylové filtry alespoň každé dva roky pokud auto nepoužíváte denně. Pokud ano, tak vždy ideálně na jaře. Rovněž je velmi doporučeno absolvovat desinfekci klimatizace ionizátorem. Speciálně teď, když jste doma a máte tolik času, vydezinfikujte vhodnými přípravky všechny kontaktní plochy v autě – volant, dveře, přístrojovou desku, sedadla, odkládací prostory…

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz