MOL varuje před výkyvy dodávek paliv kvůli konci ruské ropy
Maďarským státem vlastněná společnost MOL varuje před rizikem výkyvů dodávek pohonných hmot v Česku v souvislosti s koncem výjimky, kterou má Česko na dovoz výrobků z ruské ropy. Společnost v tiskové zprávě zaslané ČTK uvedla, že není jisté, že se v době po skončení výjimky podaří zajistit dostatečné dodávky produktů z neruské ropy do Česka. Platnost výjimky končí 5. prosince. Společnost Orlen Unipetrol, která je v Česku jediným zpracovatelem ropy, však na dotaz ČTK uvedla, že má zajištěné dodávky ropy v dostatečném množství pro zachování kontinuity produkce a v případě potřeby je připravená přesměrovat exportní produkci na český trh.
Česko by se mělo závislosti na ruské ropě zbavit rozšířením ropovodu TAL, který má od příštího roku zdvojnásobit kapacitu ropy dopravené do Česka na osm milionů tun ročně. V současné době ropa teče do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Z loni dovezených 7,4 milionu tun ropy přiteklo zhruba 58 procent prostřednictvím ropovodu Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL začínající v Terstu.
Generální ředitel MOL ČR Ľuboš Dinka však včasné dokončení prací na ropovodu TAL zpochybnil. “Historicky se ještě nikdy nestalo, aby byl projekt takového rozsahu dokončen v plánovaném termínu. Lze proto očekávat až několikaměsíční zpoždění,” uvedl Dinka. MOL také upozornil, že Česko není v produkci pohonných hmot soběstačné a zhruba 15 až 20 procent poptávky pokrývají dodávky ze slovenské rafinerie Slovnaft vlastněné společností MOL. Slovnaft se snaží nahradit ruskou ropu dodávkami z ropovodu Adria, podle MOL však není jisté, zda je kapacita ropovodu dostatečná pro pokrytí poptávky z českého trhu.
“Od nového roku bude Česká republika závislá na dodávkách ze dvou ropovodů, jejichž plný provoz nebyl dosud nikdy vyzkoušen. Tato situace může vést k výrazným cenovým výkyvům a nedostatku pohonných hmot,” uvedl Dinka. Apeloval přitom na politiky, aby usilovali o prodloužení výjimky na dovoz ruských ropných produktů.
Místopředseda představenstva státního provozovatele ropovodů Mero Zdeněk Dundr však tento týden Hospodářským novinám řekl, že práce na rozšíření ropovodu TAL pokračují podle plánu. Do konce letošního roku podle něj bude dokončena instalace všech klíčových zařízení potřebných pro dosažení jeho maximálního požadovaného průtoku. Do Terstu, kde TAL začíná, se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky. Mero od roku 2012 vlastní pětiprocentní podíl na ropovodu TAL.
Orlen Unipetrol uvedl, že dodávky ropy po ukončení platnosti výjimky má zajištěné. “Dodávky ropy máme zajištěny v dostatečném množství, a tím pádem je zajištěna i kontinuita výroby pohonných hmot v obou našich rafineriích a jejich následná distribuce. V našich rafineriích vyrábíme pohonné hmoty z ropy, která pochází z různých regionů Evropy, Asie, Afriky a Ameriky. Proto jsme schopni nastavit naši obchodní politiku tak, abychom dostáli našim domácím i exportním závazkům,” řekl ČTK mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
Kaidl dále upozornil, že Orlen Unipetrol vyváží zhruba pětinu své produkce pohonných hmot do sousedních zemí. “Naší prioritou je ale český trh, a proto se snažíme umístit maximální množství naší produkce právě zde. V případě potřeby jsme připraveni přesměrovat naši exportní distribuci ve prospěch českého trhu,” zdůraznil Kaidl.
Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině. Česko, Slovensko a Maďarsko dostaly výjimku ze sankcí, aby měly čas zajistit si dodávky ropy z jiných zdrojů.
.« Úvod Středoevropské rallye zvládl nejlépe Ogier, Mareš si užil startovní pozici Tesla vyvíjí vlastní baterii. Snížila by cenu a zvýšila bezpečnost »