shutterstock_717272671

Mobily ročně zabíjí několik desítek lidí. Experti sází na emotivní kampaně!

3. 9. 2018 • Novinky

Tak schválně zamyslete se krátce sami nad sebou, kolikrát jste při jízdě automobilem vytáhli svůj telefon a listovali v něm. Kolikrát jste telefonovali, aniž byste použili handsfree. Kolikrát jste si chtěli něco vyfotit, anebo natočit nehodu? Že ani jedou?  Ale no tak. Tuto věc udělal minimálně jednou v životě každý z nás. Avšak nikdo z nás si plně neuvědomuje, jak jedno podívání do telefonu, může navždy změnit život, nejen náš, ale i někoho jiného. Nevinného.

V loňském roce zemřelo na našich silnicích 70 lidí. Kvůli telefonu bylo také způsobeno téměř 10 000 nehod a škody se šplhají pomalu k půl miliardě. A to vše i přes fakt, že používání mobilních telefonů při jízdě na silnici je zakázáno v České republice už od roku 2002. Kdybyste se ale zeptali náhodného chodce, jistě by ani netušil, jak vysoká je pokuta za používání telefonu při řízení. Schválně zkuste to.

My vám to osvětlíme hned. Jedná se o pokutu, při které ztratíte 2 body a na místě vám bude udělena pokuta 1000 korun českých, ve správním řízení se tato pokuta může vyšplhat až do 2500 korun. Ale pokud si myslíte, že je to hodně peněz, pak byste jistě nechtěli dostat pokutu například ve Švýcarsku, kde se za tento prohřešek platí řidiči 6500 korun.  Na Slovensku zaplatíte bezmála 3000 korun. A zejména Slovensku byste si měli dát pozor na jednu věc. Pokud totiž u sebe nebudete mít dostatečné finance, slovenská policie vám na místě může zadržet řidičský průkaz, vydá vám sice potvrzení, které vás opravňuje na 15 dní řídit, avšak toto potvrzení platí pouze pro území Slovenska. Samozřejmě po úhradě pokuty vám řidičský průkaz bude navrácen. Ve Francii jsou na řidiče mnohem přísnější. Zde si nemůžete telefon zvednout ani při stání na červené, stejně při stání u krajnice byť se zapnutými výstražnými světly.
Statistiky jsou neúprosné a tak se do boje s neukázněnými řidiči musí pořádně. Jak jinak než emočně. Nová kampaň pod názvem Nepozornost zabíjí, v první polovině roku odstartovala Česká asociace pojišťoven a BESIP a to za podpory policejního prezidia České republiky. V televizi poběží dva spoty. Na internetu pak speciální banner. Cílem kampaně je, aby si řidiči uvědomili své chování a co nejlépe mu předcházeli, než se stane něco nevratného. Kampaň ukazuje děti, jichž se fatální nehody nejvíce týkají a zraňují je. Každý se dokáže vyrovnat s tím, co způsobil sám sobě, hůř se ale vyrovnáváme s tím, co jsme způsobili někomu, na kom nám nejvíce záleží.  Netýká se to ale jen dětí, ale i vašich rodičů, životních partnerů, anebo i přátel.

Nepozorný řidič se tak stává postrachem pro své okolí. Je třeba si uvědomit důležitou věc, a to, že jen při odepisování na SMS ztrácí řidič pět vteřin pozornosti, což v převodu na jízdu znamená, že ujede 90 metrů při rychlosti 50km/h. Uznejte sami, je to obrovská vzdálenost, řidič tedy není schopný následně včas zareagovat. Řada řidičů zapomíná, že pokud ve vozidle nejsou sami, automaticky přebírají zodpovědnost za životy druhých. V podstatě si lidé často uvědomují, že se dopouští něčeho špatného, ale vědomě to nechtějí změnit. Proč taky? Máme to přeci naučené. Žijeme v době, kdy si mylně myslíme, že musíme být k zastižení vždy a všude. Každou vteřinu. Při každé činnosti. Vyřídit záležitosti neodkladně.

Nikdy proto nezapomínejte, že nic není důležitější než život váš a život druhých. Ten na druhém konci drátu jistě počká pět minut, než zastavíte, anebo dojede do cíle.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz