Krádeží aut rapidně přibývá. Na vině je jeden moderní prvek výbavy
Krádeže aut nejsou problémem jen méně vyspělých zemí, ale jde o celosvětový problém, se kterým se dá bojovat opravdu jen velmi těžko. Navíc, podle posledních testů německého ADACu, tomu nebrání ani samotné automobilky, spíše naopak.
Trend bezklíčového přístupu zažil svůj rozmach přibližně kolem roku 2016, kdy ho výrobci začali montovat nejen do svých luxusních výkladních skříní, ale i do běžnějších modelů. Vypadá to tak, že tento prvek výbavy usnadňuje život zlodějům namísto majitelů aut. Testování totiž ukázalo, že pouze 3 auta z celkového počtu 237 testovaných modelů dokázalo odolat simulované krádeži. Ano, opravdu jen tři…
Rozhodně zde nechceme dávat návod na kradení aut s bezklíčovým přístupem, ale ADACu na odcizení aut stačilo nářadí doslova za pár korun. Konkrétně šlo o zesilovač a přijímač signálu, který dokázal přenést signál z klíče na větší vzdálenost a oklamat tak auto, že se klíč nachází v jeho blízkosti. Pokud se toto zloději podaří, má v podstatě vyhráno. Do auta se dostane bez problémů a stejně bezproblémově i dokáže nastartovat. Pokud nevypne motor, dokáže s autem jezdit dle potřeby.
Tři auta, které dokázala zlodějům odolat, pocházela z Velké Británie. Konkrétně šlo o elektromobil Jaguar i-Pace a SUV Land Rover Discovery a Range Rover. Všechny tři auta patří pod křídla stejného koncernu a mají pod kabátem víceméně stejnou techniku. V tomto případě je zachránil senzor, který si dokáže vypočítat vzdálenost klíče od vozidla na základě délky trvání signálu. Automobil tak zjistil, že s klíčem, respektive se signálem se děje něco podezřelého, a nedovolil auto odemknout.
Krádeže aut jsou celosvětovým problémem, jak ukazuje i zpráva portálu carthrottle o krádežích ve Spojeném království. Za období posledních 5 let, které se mimochodem přibližně shoduje s uvedením bezklíčového přístupu, narostl počet ukradených aut o téměř alarmujících 50 procent.
Během britského fiskálního roku 2017-18 (který trvá od 6. dubna do 5. dubna následujícího roku), bylo odcizeno celkem 111.999 vozidel ve srovnání s 75.308 odcizenými vozidly v letech 2013-14, což představuje nárůst o 48,7 procenta. To znamená, že v Británii dojde ke krádeži auta přibližně každých 5 minut! Kromě toho, během posledních let byl zaznamenán i obrovský nárůst počtu vozidel vybavených bezklíčovým systémem.
.« Test DS7 Crossback THP 225 Performance. Avantgarda je zpět a v excelentní formě Škoda versus Hyundai. Tak šel čas u největších rivalů »