Každý čtvrtý řidič sedl alespoň jednou za volant pod vlivem alkoholu
Počet dopravních nehod, při kterých byl řidič pod vlivem alkoholu nebo drog, každoročně stoupá. V loňském roce byly návykové látky příčinou dopravní nehody v 4 900 případech. V alkoholovém opojení tak sedlo za volant 25,5 procenta řidičů.
Alarmující číslo je to zejména u mužské populace. Po požití alkoholu řídilo dokonce 33,8 procenta řidičů — mužů, ženy jsou v tomto ohledu opatrnější — alespoň jednou v životě řídilo pod vlivem 14,9 procenta řidiček.
Ačkoliv si řidiči myslí, že například po dvou pivech se jim nemůže nic stát, opak je pravdou. Už malé množství alkoholu v krvi, tedy půl promile, zvyšuje riziko dopravní nehody až třikrát. S každou další skleničkou se riziko násobně zvyšuje. Pokud má řidič v krvi osm desetin promile, pravděpodobnost nehody je až desetinásobná.
Výsledná data u drog jsou o poznání nižší, přesto vzbuzují pozornost. Pod vlivem drog sedlo za volant 2,9 procenta řidičů. „Bohužel z našich statistik vyplývá, že dopravních nehod způsobených řidiči pod vlivem omamných látek neustále přibývá. V roce 2018 jich bylo téměř pět tisíc a zemřelo při nich 76 lidí,“ doplňuje Hutta.
Žádná droga nepůsobí na řidiče pozitivně
Argumenty uživatelů drog, které v mnoha případech stojí na lepším soustředění se na jízdu, zdaleka neobstojí. Alkohol a opiáty pozornost naopak snižují, navíc se po jejich požití výrazně prodlužuje reakční doba, u amfetaminů nebo kokainu je řidič příliš sebevědomý, agresivní a nepřiměřeně riskuje. U ketaminu, případně u LSD může mít řidič halucinace, rozmazané vidění a bude působit zmateně.
Žádné drogy za volant nepatří. Samozřejmě platí, že na každého účinkují jinak, záleží na věku, hmotnosti nebo zdravotním stavu. Nikdy ale není jejich vliv pozitivní, a to samé platí i pro alkohol. Úplně nejhorší situace nastává, pokud řidič alkohol a drogy zkombinuje. Zvyšuje tak riziko těžké dopravní nehody až dvěstěkrát.
Pro nulovou toleranci alkoholu za volantem jsou téměř dvě třetiny Čechů
Ačkoliv zkušenost s omamnými látkami za volantem má čtvrtina Čechů, celých 63,6 procenta dotázaných je pro nulovou toleranci alkoholu v krvi. Hranici 0,2 promile by povolilo 23,1 procenta respondentů, 13,4 procenta Čechů by tolerovalo půl promile. Podobně jako u zkušeností s omamnými látkami jsou výrazně opatrnější ženy. Pro nulovou toleranci se vyslovilo 73,3 procenta řidiček, u mužů bylo toto číslo podstatně nižší — 56 procent.
.« Připravte vaše auto na první sněhovou nadílku Test Mercedes-Benz A 160 »