dalnice-bez-poplatku-jak-ji-poznat-a-kde-jsou

Jednodenní dálniční známka se stala prodejním hitem: Spousta řidičů si ale před koupí neuvědomí důležitou věc

27. 8. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Rakousko a Česká republika jsou dvě první země, které v Evropě zavedly jednodenní dálniční známku, o kterou řidiči prosí už roky. Z praktického hlediska jde o velmi užitečnou věc, ne každý totiž chce dálnici využívat pravidelně. Má to však jeden podstatný háček.

Rok 2024 je pro české řidiče rokem velkých změn. Nejenomže je nově možné řídit vozidlo od 17 let a došlo ke změnám v bodovém systému, novinek se dočkaly i dálniční kupóny. Od března tohoto roku si můžete koupit jednodenní dálniční známku za 200 Kč, desetidenní za 270 Kč a měsíční za 430 Kč.

Cena roční dálniční známky se z 1 500 Kč vyhoupla na 2 300 Kč. Pokud však vlastníte elektromobil, například Volkswagen ID. 5, prostorné rodinné kupé s ohromným výkonem a pohodlím jako stvořené na dlouhé cesty, nemusíte dálniční známky řešit, neboť elektrické vozy mají dálnice zadarmo.

I když se dlouho očekáváné zlepšení setkalo s úspěchem, nic není tak růžové, jak se zdá

Hned za první měsíc bylo prodáno celkem 104 331 jednodenních kupónů, tedy 3 365 denně. Prodeje ukázaly, že o ni je velký zájem. Nepodařilo se jí ovšem překonat desetidenní známku, která v předchozím měsíci zaznamenala přes 200 tisíc prodejů.

I přes velký prodejní úspěch však jednodenní dálniční známka nenaplnila očekávání některých řidičů. I když jsme u spousty časově omezených kuponů, například lístků na veřejnou dopravu, zvyklí, že pojem jednodenní znamená platnost na dalších 24 hodin od momentu jeho zakoupení, u dálniční známky tomu tak není. Pokud si ji koupíte v průběhu dne, platí vám pouze do konce daného dne, ve který jste ji zakoupili. Její koupě v pozdních večerních hodinách tak nemusí být vůbec výhodná.

Je nutné si dát pozor nejenom na platnost zakoupené dálniční známky, ale i na podvodníky

Při jízdě bez dálniční známky, pokud budete přistiženi policii nebo celní správou, vás nemine pokuta až do výše 5 000 Kč. Ve správním řízení se částka může vyšplhat až na 20 000 Kč. Rovněž byste si měli dát pozor, zda si dálniční známku skutečně kupujete z oficiálního e-shopu www.eDalnice.cz. Vhodnou a bezpečnou alternativou je koupě na benzínce EuroOil nebo na pobočce České pošty.

Existuje totiž mnoho webů, jež se tváří, že oficiálně nabízí dálniční známku za výhodnější cenu, například roční kupón za 999 Kč, přitom se jistě jedná o podvod, jehož cílem je ukrást vám třeba i údaje o platební kartě.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz