Jak vybrat aktivní subwoofer do auta?
Subwoofery dnes dělíme na pasivní, který je nutné připojit k externímu zesilovači, a na aktivní, u kterého tato činnost není třeba. Právě to je ten důvod, proč je druhá možnost mnohem oblíbenější. Podívejme se společně, jaké aktivní subwoofery na trhu existují a jak vybrat ten pravý, který vás nezklame. Parametrů, na které hledět, je hned několik.
Hlavní parametr: výkon subwooferu
Pokud je něco, co by mělo při výběru hrát naprosto primární a základní roli, potom je to výkon. Obecně platí, že čím je vyšší, tím hlučnější ozvučení vašeho vozu dostanete. U výkonu ale nehraje nutně roli jenom to, jak nahlas chcete hudbu poslouchat. Roli hraje také typ vašeho automobilu, což ne každý ví. Při výběru subwooferu doporučujeme zohlednit i karosářskou verzi vašeho auta. Pokud se jedná o klasická provedení, jako je hatchback, kombi, ale i SUV nebo moderní MPV, není nutné striktně hledět na ty nejvyšší výkony. Vzhledem ke konstrukci daného vozu docílíte toho, že i s menším výkonem bude basová linka velmi kvalitní. Jinak tomu ale může být u verzí jako je coupé, nebo sedan. Zde může být basová linka výrazně utlumena, a proto je dobré zvolit raději vyššího výkonu.
Nezapomínejte ani na výkon zesilovače
Jak jsme již zmínili, aktivní subwoofer je typ, který má v ozvučnici již instalován zesilovač. A právě na jeho výkon je při výběru nutné také hledět. Zde nemusí vždy platit pravidlo, že čím vyšší výkon zesilovače, tím lépe. Roli by mělo hrát hned několik faktorů, jako je výkon vašeho subwooferu. Jelikož se jedná o zařízení typu dva v jednom, samotní výrobci volí optimální poměr, a to s ohledem na to, aby bylo dosaženo ideálního zvuku. Přesto je dobré parametry zesilovače raději zkontrolovat, jelikož ne každý výrobce ví, co dělá, a ne každý produkt může být kvalitní. Pokud patříte také mezi nováčky, je dobré požádat si o pomoc odborníka.
Jak je to s ozvučnicí?
Tento pojem vás bude při výběru jakéhokoliv hi-fi zařízení do vozu doprovázet stále. Při výběru subwooferu existují tři hlavní možnosti. První je označovaná jako uzavřená ozvučnice. Charakterizována je především přesným, stejně jako velmi rychlým a také dynamickým basem. Pokud máte při poslechu basů raději větší dynamiku a hlavně silnější tlak, může pro vás být dokonalou možností bassreflexová ozvučnice. Jejím problémem však může být ne příliš přesná basová linka. Třetí možnost, na kterou se společně podíváme, se jmenuje bandpassová ozvučnice. Ta zaujme už na první poslech, jelikož má velmi hluboký základ a silný tlak. Pokud jde o přesnost, tak ta se spolu s vyššími frekvencemi postupně vytrácí. V těch nižších ale rozhodně nezklame.
Správná montáž a zapojení
Když subwoofer vybíráte, měli byste mít jasno nejenom o jeho parametrech, ale měli byste mít jasno také o tom, kam ho umístíte. Klasickým místem je zavazadlový prostor. Zde to však není úplně tak jednoznačné, jelikož existují dvě možnosti. Klasikou je umístění subwooferu jenom tak na podlahu zavazadlového prostoru, kde bude uchycený. Druhou možností je jeho uchycení na zadní stranu sedadel. I toto je poměrně oblíbená varianta, která vám v daném prostoru tolik neubere. Při výběru je proto dobré zohlednit, jak budete chtít montáž realizovat, a to s ohledem na to se poohlédnout po typu, který to umožňuje, stejně jako po subwooferu o správných rozměrech.
Na závěr zmiňme, že pokud se v audio technice lehce vyznáte, nemusí pro vás být výběr subwooferu jakkoliv náročnou činností. Pokud patříte mezi nováčky, zoufat také nemusíte, jelikož mnoho profesionálních prodejců dnes nemá jakýkoliv problém s tím, že poradí přesně ten produkt, která bude vašim potřebám plně vyhovovat ve všech směrech.
« TEST ojetiny Hyundai i40 1.7 CRDi Jaguar F-Pace se stal světovým autem roku a také tím nejkrásnějším! »