skoda_na_aute_kalkulator-2

Jak eliminovat finanční dopady v případě vichřic či povodní: Přírodní katastrofy se podepisují na venku zaparkovaných autech

12. 9. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Přírodní katastrofy každoročně zasáhnou tisíce lidí. Vichřice, kroupy a silné bouřky často ničí vše, co jim přijde do cesty – a výrazně se podepisují na venku zaparkovaných autech. Aktuálně ČR hrozí také silný déšť a velké povodně. Pro takové případy se proto vyplatí mít sjednané pojištění, které případné škody pokryje a vy je nebudete muset platit ze svého.

Nemusí jít hned o škody v řádech statisíců, řidičům mohou způsobit vrásky i mnohem menší záležitosti, třeba prasklé čelní sklo, zničená světla a podobně. Výjimečné nejsou ani padlé stromy, nebo jen ulomené větve, které dokážou napáchat velké škody. Ze dne na den se tak můžete ocitnout bez auta, na kterém je mnoho „mimoměstských“ lidí doslova závislých, protože bez něj nedojedou do práce ani neodvezou děti do školy. A ne každý si může dovolit okamžité pořízení adekvátní náhrady. Pojištění vám tak pomůže klidně spát. Budete díky němu vědět, že i při nepřízni osudu zůstáváte dobře chráněni. Klíčové ovšem je vybrat správnou pojistku, která škody pokryje, a také nastavit odpovídající výši krytí.

„Správně nastavená pojistka se obvykle vztahuje na celou řadu živelných pohrom, jako jsou krupobití, tornáda, vichřice a s nimi související pády stromů, značek, sloupů veřejného osvětlení nebo elektrického vedení, dále údery blesků a související požáry, povodně, sněhové závěje a laviny, ale také sesuvy půdy nebo skalní laviny. Řidiči pak mají hned dvě možnosti pojištění,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz.

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění, které kryje i vandalismus, škody způsobené na vlastním autě nebo právě nehody zaviněné živelnými pohromami, je v tomto případě jistotou. Dejte si ale pozor, jakou pojistku sjednáváte.

„Levnější varianty mohou mít na přírodní katastrofy výjimku, proto je třeba zvolit takové pojištění, které je zahrnuje. Kromě toho si nezapomeňte ohlídat výši spoluúčasti. Pokud budou škody nižší než spoluúčast, pak vám pojišťovna přirozeně nevyplatí ani korunu. Až si budete pojištění sjednávat, dejte si pozor i na takzvané podpojištění, tedy nesprávné nastavení hodnoty vozidla, které pak mívá za následek krácení pojistného plnění, a to nejen při totálních, ale i menších škodách,“ říká Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

Připojištění k povinnému ručení

„Ačkoli havarijní pojištění se kvůli rostoucím hodnotám ojetých vozů stále častěji vyplatí i u některých starších aut, pořád je mnoho řidičů, kteří z mnoha důvodů volí samotné povinné ručení. V takovém případě lze pojištění škod způsobených přírodními katastrofami řešit připojištěním, které bude vycházet cenově výhodněji než celé “allriskové” havarijní pojištění. I tady je samozřejmě důležité kontrolovat, co přesně pojišťujete a jaká je výše spoluúčasti,“ upozorňuje Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

S tím vším vám mohou pomoci specialisté, stačí využít srovnávač autopojištění a odborníci se postarají o vyhledání nejvýhodnější nabídky, která přesně splňuje vámi zadané parametry. Následně poradí s výběrem a ukážou i cenové srovnání mezi jednotlivými pojišťovnami.

Jak řešit pojistnou událost?

Když nepředvídatelná situace opravdu nastane a vy máte platné havarijní pojištění nebo připojištění k povinnému ručení, postupujte následovně:

Než začnete s autem jakkoliv manipulovat, vše si dobře nafoťte. Zachyťte okolí auta, tedy například padlé stromy, pozůstatky krup a další řádění přírodních živlů – vždy samozřejmě s maximálním důrazem na svou bezpečnost. Dále si nezapomeňte nafotit veškeré detaily, tedy konkrétní škody způsobené na autě. Jednejte rozvážně, v klidu prohlédněte vůz a snažte se zachytit i tu nejmenší drobnost.  Současně s tím kontaktujte pojišťovnu a nahlaste vzniklé škody. Řiďte se instrukcemi, které vám pojišťovna předá, a během celého procesu důsledně dodržujte veškeré požadavky.

„Po domluvě s pojišťovnou si svůj vůz nechte opravit. V praxi to často funguje tak, že pojišťovny mají své smluvní servisy, u kterých opravu rovnou zaplatí servisu a vy se o peníze vůbec nemusíte starat. Pokud si vyberete jiný servis, pak si opravu zaplatíte sami a pojišťovna následně vyplatí pojistné plnění přímo vám. Servis si ale vybírejte pečlivě. V případě, že jeho ceny budou vyšší než u smluvních servisů, může pojišťovna požadovat úhradu rozdílu přímo z vaší kapsy. Proto je dobré se s pojišťovnou na všem domluvit,“ dodává Martin Thienel z Kalkulátor.cz.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz