tesla-model-3-long-range-2

Hrozí v budoucnu kvůli náporu elektromobilů výpadky elektrického proudu? Studie ukázala, že ne

26. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Výměna všech spalovacích vozů za elektrické není jednoduchá. Elektřina potřebná k nabíjení bateriových vozů musí být nejprve vyrobena. Tento zdroj elektřiny musí být stabilní, bezemisní a hlavně levný, jinak hrozí rozsáhlé energetické výpadky a vážné škody.

Až jednou elektromobily nahradí všechny spalovací vozy, zvládne energetická síť jejich provoz nebo hrozí blackout?

Blackout, což je rozsáhlý výpadek elektřiny na velkém území po dobu několika hodin až dnů, který zasáhne mnoho obyvatel, je diskutovanou hrozbou zejména v souvislosti s elektromobily. Je teoreticky možné, že pokud by v energetické špičce připojily miliony lidí své elektromobily k nabíječce najednou, energetická síť by to nezvládla a mohlo by dojít k blackoutům.

V současné době by něco podobného – alespoň v Evropě – nemělo nastat. Naše energetická síť je stabilní a celková výroba převyšuje domácí poptávku, takže můžeme elektřinu prodávat i okolním státům.

Co by se však stalo, kdyby se najednou 80 % všech spalovacích vozů vyměnilo za elektromobily? K uspokojení poptávky po takovém množství elektrických vozů by podle nedávné studie bylo potřeba zvýšit celkovou produkci elektrické energie o 10 až 15 %, což by v krátkodobém horizontu představovalo velké problémy.

Problém není v celkové produkci elektrické energie, ale ve stabilitě sítě. Růst počtu elektromobilů je však snadno předvídatelný a k prudkému nárůstu by dojít nemělo. Podle analýz se v Německu, vzhledem k rostoucímu počtu elektromobilů, zvýší potřeba výroby elektřiny o 1 %.

Těchto asi 20 GW energie, které bude potřeba navíc, bude vyrobeno v nově budovaných větrných a solárních elektrárnách, jež jsou jako bezemisní zdroje elektrické energie neustále rozšiřovány. Nicméně, jak se poměr těchto obnovitelných zdrojů v celkové produkci elektřiny zvyšuje, roste i hrozba kolísání energetických dodávek, protože vítr nefouká stále stejně a ani slunce nesvítí stále stejně. Toto kolísání dodávek by v kombinaci s vysokými odběrovými špičkami kvůli nabíjení elektromobilů mohlo vést ke zmíněným blackoutům.

Jaký zdroj energie zajistí perspektivní, stabilní a zelenou budoucnost?

Ideální náhradou za uhelné elektrárny, které například v ČR tvoří většinu elektrické energie a jsou zodpovědné za vysokou produkci emisí, se jeví jaderná energie. Nevypouští žádné emise a je stabilní. Výstavba nových jaderných bloků, natož celé elektrárny, je však poměrně drahá, náročná a kvůli komplikovaným požadavkům na palivo a jeho likvidaci se o těchto elektrárnách jako o hlavním zdroji energie budoucnosti příliš nehovoří.

Jaderná energie by však mohla tvořit páteř budoucí bezemisní energetické sítě. Tuto páteř by mohly doplňovat obnovitelné zdroje spolu s paroplynovými elektrárnami na zemní plyn, které rovněž produkují velmi málo emisí, mají nízké investiční a provozní náklady a jejich produkci lze snadno korigovat podle požadavků.

O pokrývání odběrových špiček a stabilitu sítě by se mohly starat i samotné elektromobily. V rámci systému V2G (Vehicle-to-Grid) by vozy připojené do elektrické sítě mohly odevzdat část své energie zpět do sítě, čímž by se mohla okamžitě vykrýt aktuální poptávka.

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/environment/article/powering-the-future

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz