Hoří i spalovací auta: Ke vzniku požáru vede porucha palivového a elektrického systému
Letní vedra jsou bohužel častým katalyzátorem šíření požárů jako tomu je v Českém Švýcarsku, kde hasiči bojují již od minulého týdne o záchranu národního parku. V horkém počasí mohou být zdrojem požárního rizika i automobily, ve kterých se za pouhou hodinu na slunci může volant ohřát na více než 50 stupňů a přístrojová deska dokonce na 70 °C. Majitelé automobilů, kteří podceňují pravidelný servis, se kromě rizik pro bezpečnost v silničním provozu vystavují také vyššímu riziku závad, jež mohou způsobit požár, ale to nejen v létě.
Nejen před zimní sezónou, ale i před tou letní, by si měl každý nechat svůj vůz zkontrolovat v servisu. Zanedbaná péče obvykle vede k vyššímu vzniku závad, které mohou způsobit i k samovznícení vozu. Zevrubná jarní prohlídka by tedy neměla být jen o výměně pneumatik za letní, kontrole stavu chladící a brzdové kapaliny, tlumičů a brzd, či výměně vzduchového a palivového filtru, ale měla by zahrnovat i prověření palivového a elektrického systému.
Ke vznícení automobilu nedochází jen v důsledku nehody, ale i kvůli ledabylosti majitelů. Jednou z nejčastějších příčin vznícení vozu bývá únik paliva z palivového systému. Důvodů i míst, kudy může palivo unikat, je nespočet. Moderní automobily jsou navíc stále více prošpikovány elektronikou, která je čím dál tím složitější a jejíž systémy jsou vedeny skrz celý vůz, tedy od motoru přes palubní desku, dveře a podlahu až k zavazadlovému prostoru. I nepatrná závada pak může způsobit jiskření, které může vést i ke vznícení unikajícího paliva nebo jeho výparů. Požár pak ve voze postupuje velmi rychle.
Důvodem požáru vozu může být i přehřátý motor. Dojde-li k němu, mohou se chladicí kapalina nebo olej při úniku do motorového prostoru dostat do kontaktu s rozpálenými částmi vozu jako je například výfukové potrubí, kde může dojít k jejich vznícení. Proto je důležité vůz pravidelně servisovat, aby se případná závada odhalila včas. Bohužel, začne-li automobil hořet, jeho záchrana bývá velmi náročná až nemožná, protože se většinou vůz nepodaří začít hasit dostatečně rychle.
Automobil může být obecně při současných teplotách významným požárním rizikem. Při venkovní teplotě 35 stupňů Celsia se během jedné hodiny může interiér vozu zaparkovaného na slunci vyhřát až na 47 stupňů. Některé prvky interiéru mohou dosáhnout i daleko vyšších teplot – například sedadla až 51 stupňů, volant 53 a palubní deska až 69 stupňů. Pak může dojít i k výbuchu nebo i samovznícení různých předmětů ve voze, jako je například cigaretový zapalovač či náplň do osvěžovače vzduchu.
.« Sněmovna bude schvalovat dřívější zvýšení daně z nafty Testy spolehlivosti: Dacia Logan patří mezi nejhorší, Porsche 911 tradičně vítězí »