fisker-ocean-2022_07-clanokw

Drahý elektromobil pojišťovna odepsala kvůli součástce za pár korun. I to je riziko startupů

4. 5. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Fisker není schopen vyrobit náhradní panty na dveře za cenu několika stovek dolarů pro model Ocean. Pojišťovna proto označila auto jako “totálku” a vyplatila přes 50 tisíc dolarů.

Je zcela jasné, že se Fisker s elektromobily dostává do problémů a jediným člověkem, který věří, že se dokáže zachránit před bankrotem, je zakladatel Henrik Fisker.

Minulý rok automobilka Fisker, kdysi označovaná jako “hvězda” mezi novými elektromobily, spustila prodej svého prvního komerčního modelu s názvem Ocean. Předem si ho objednalo přes 70 tisíc lidí, avšak brzy začali být zděšeni negativními recenzemi novinářů a prvních majitelů a také jeho vysokou poruchovostí. To vedlo k hromadnému stornování objednávek.

Ke konci března si koupi Fiskeru Ocean rozmyslelo více než 40 000 zákazníků z původních 70 000. Firma tak prodala pouze asi 6 000 vozidel a musela navíc vrátit původní zálohy nebo jejich část ve výši zhruba devíti milionů dolarů. Sice na autech vydělala 273 milionů dolarů, ale její dluh činí asi miliardu. Dnes jednoduše nemá dostatek hotovosti na splacení svých závazků a hodnota jejích akcií klesla o 99 procent. Byla také nucena pozastavit výrobu.

Pro majitele vozu Fisker Ocean je také situace katastrofou i proto, že společnost s nimi úplně přestala komunikovat a není schopna vyrábět náhradní díly. Proto, když pojišťovna označila Fisker Ocean, vlastněný Američankou Joy Wannerovou, jako “totálku”, byl to další hřebíček do rakve.

Auto bylo plně funkční a pojízdné, pouze byl po srážce na parkovišti poškozen pant dveří a ty zůstaly trochu ohnuté. Fisker však nevykoná opravu a nový pant není v současné situaci k dispozici, což znamená, že auto nelze uzavřít a je nepojízdné. Pojišťovna nakonec kvůli nemožnosti opravy vyplatila za téměř nové auto sumu přesahující 50 tisíc dolarů a označila ho za “totálku”, i když cena potřebného náhradního dílu nepřesáhla 1 000 dolarů.

Jeho majitelka byla nakonec šťastná, že se jí podařilo zbavit se tohoto vozu, i když do něj nakonec investovala více než 20 tisíc dolarů. Problém s pantem byl totiž jen vrcholem ledovce. “Při investování do tohoto elektromobilu jsme přišli o více než 20 000 dolarů a jsem šťastná, že se s ním mohu rozloučit,” napsala na Facebooku. “Zpožděné dodávky, složitá administrativa a řešení problémů, reklamace, které zmizely ve vzduchu, záhadná varovná světla a šílené varovné zvuky, uvěznění ve vozidle, nespolehlivý zastaralý navigační systém, jeden levný klíč… Toto vozidlo velmi, opravdu velmi zaostávalo za našimi očekáváními a naprosto nevyhovuje vysokému standardu. Doufám, že Henrik Fisker přijde o každý cent, který má a vám ostatním přeji hodně štěstí.”

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz