Vilnius/lithuania,August,2,,2016,Alcohol,Control,(alcotest),-,Image

Alkohol za volantem? Češi bývají v prosinci opatrnější

22. 12. 2021 • Novinky, Zajímavosti

Namrzlé silnice, snížená viditelnost či sváteční řidiči – rizika, na která je nutné se připravit v prosinci na českých silnicích. Konec roku je navíc spojen s řadou svátků, a tedy i oslav, nejednou se skleničkou v ruce. Ze statistik ale vyplývá, že si Češi dávají na alkohol za volantem stále větší pozor. Počet autonehod, které byly v prosinci zapříčiněny pod vlivem alkoholu, loni klesl o pětinu. Podíl na tomto pozitivním trendu mají zesílené policejní kontroly i zvyšující se opatrnost řidičů samotných.

Z policejních statistik, které zveřejnila Platforma VIZE 0, vyplývá, že v uplynulých letech byl prosincový podíl usmrcených při nehodách s přítomností alkoholu nebo jiných omamných látek ve výši cca 3 % celkového celoročního počtu obětí těchto nehod, v případě těžkých zranění se jednalo o zhruba 6 %. Navzdory adventním oslavám tedy prosinec patří k měsícům, kdy si na alkohol za volantem řidiči dávají největší pozor. Mezi roky 2019 a 2020 byl v prosinci zaznamenán největší pokles nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, a to ze 412 na 330. „Svou roli nesporně hrají zesílené policejní kontroly, čehož si řidiči bývají vědomi. Na konci roku navíc média tématu alkoholu za volantem věnují nadprůměrnou pozornost. Stále více motoristů se vnitřně ztotožňuje s tím, že alkohol za volant prostě nepatří,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Na pořízení detektoru si řidiči vzpomenou až příliš pozdě

To, že jsou Češi v prosinci opatrnější, dokládají nejen statistiky policie, ale i to, co vyhledávají a nakupují na internetu. Období mezi vánočními svátky, a pak také přelom července a srpna, kdy se konají letní festivaly, patří tradičně k rekordním pro prodejce alkohol testerů. Ty sice nejsou součástí povinné výbavy na českých silnicích, přesto je do ní někteří zařazují dobrovolně.

„Alkohol tester je pro řidiče dlouhodobá investice v řádu několika tisíc korun. Ve srovnání s pokutou, která hrozí v případě řízení pod vlivem, jde mnohdy o pouhý zlomek. Stále více řidičů si za bezpečnost a jistotu, že se riziku vyhnou, raději připlatí. Bohužel ale bývá pravidlem, že si řada řidičů na pořízení detektoru vzpomene až ve chvíli, kdy jej právě potřebují,“ říká Libor Novák, výkonný ředitel společnosti Dräger, jejíž alkotestery používá i česká policie. Zájem je podle něj především o produkty určené firmám a soukromým osobám. Ve výjimečných případech se ale stává, že i soukromé osoby žádají model užívaný policií.

Alkohol se v letošním roce zatím podílel na více než 4000 dopravních nehodách. Většina provinilců nadýchala přes 1, 5 promile. Takové množství alkoholu v krvi odpovídá asi třem skleničkám vína u ženy nebo čtyřem skleničkám u mužů. Fatálně ale končí i nehody, u kterých řidiči nadýchali méně než 0,24 promile. Od ledna do konce listopadu přišlo o život při nehodách zaviněných pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek 27 osob. Ve srovnání s loňským rokem to zatím je méně než polovina.

Z pití se nevymluvíte

Policisté se během dopravních kontrol stále setkávají s řadou výmluv, proč řidiči nadýchali alkohol. K těm nejčastěji zmiňovaným, co může za pozitivní test, patří makové buchty, rumové pralinky, hašlerky nebo právě ostřikované čelní sklo. V posledních dvou letech někteří řidiči odmítají testy prý kvůli obavě z nákazy koronavirem. Takové řidiče ale může nemile překvapit pasivní dechová zkouška, kterou policisté využívají stále častěji. „Aktivní dechová zkouška s jednorázovým náustkem je přesná a maximálně hygienická. Zda řidič před jízdou pil, ale kontrola snadno zjistí i bez přímého kontaktu dotyčného s alkotestem,“ upozorňuje Libor Novák.

5 pravidel, jak o Vánocích bezpečně dojet do cíle

Námraza, malá viditelnost, nedostatek času a únava z příprav, oslav a návštěv. Opatrnost je při řízení vždy potřeba. V prosinci to ale platí dvojnásobně. Co všechno můžete udělat pro to, abyste bezpečně dorazili do cíle?

Soustřeďte se na jízdu, ne na čas

I kdybyste o svátcích potřebovali navštívit deset tet, ani jedna z nich vám neuteče. Nespěchejte na silnici a udělejte si časovou rezervu, ať vše stihnete bezpečně. Opatrně jeďte i v případě, kdy spěchají všichni kolem vás, a nenechte se jejich stylem jízdy vyvést z míry. „Důležité je nenechat se vyprovokovat ani agresivním chováním některého z motorizovaných kolegů. Agresivita se totiž podepisuje až na čtyřiceti procentech smrtelných nehod,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Vozovka je nebezpečná víc, než se zdá

Že námraza nebo mokrá vozovka prodlužuje brzdnou dráhu, ví každý řidič. S pár čísly navíc je ale patrnější, o jak velký problém jde. Na mokrých silnicích se v zimě zvyšuje riziko nehody 2,5x, na dálnici dokonce pětinásobně. Pokud jsou podmínky nepříznivé, zvažte, zda cestu neodložit.

Alkohol z cesty

Čeští řidiči každoročně způsobí více než 4000 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Opilí řidiči se podílejí na každé desáté nehodě, která končí úmrtím. Dejte si na pití alkoholu během adventních oslav pozor. Jeden panák destilátu zvyšuje riziko zavinění nehody 2x, dva panáky až 7x. Pravidlo, kterým se řídit, je přitom jednoduché. Pokud jsem pil, řídit nesmím. Pokud si nejsem jistý, mohu se testovat nebo raději počkám. Alkohol tester může být vánočním dárkem, který skutečně využijete,“ říká Libor Novák, výkonný ředitel společnosti Dräger.

Pozor na únavu

Na únavu si dejte pozor nejen v případě, kdy jste předchozí den ponocovali, ale i v situacích, kdy se chystáte na delší cesty. „Vliv únavy na naše reakce je srovnatelný s vlivem alkoholu. Výsledkem je až 7x vyšší pravděpodobnost zavinění dopravní nehody,“ tvrdí Roman Budský s tím, že ani řidiči osobních automobilů by neměli zapomínat na pravidelné přestávky během delších cest.

Pozor si dejte i jako chodci

Je to jednoduché. Chovejte se na silnici tak, jak byste chtěli, aby se k vám chovali ostatní. Pamatujte na svou viditelnost. A stejně jako řidiči, i chodci by měli myslet na kvalitní zimní obutí.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz