S chladným počasím přichází do Čech stále častěji mlha. Na co dát pozor při řízení?
Spolu s příchodem zimy, která aktuálně míří na území ČR, se stále častěji také na českých silnicích objevuje prvek, který řidičům komplikuje jízdu. Mlha omezuje především viditelnost a zkresluje vnímání rychlosti. Jak správně přizpůsobit jízdu těmto podmínkám a minimalizovat riziko dopravní nehody?
Mlha patří mezi nejzrádnější podmínky, se kterými se mohou řidiči setkat na silnicích. Výrazně omezuje viditelnost a zkresluje vnímání rychlosti, což může vést k vážným dopravním nehodám. „Zákon uvádí, že za mlhy, sněžení nebo hustého deště musí mít řidiči zapnuté zadní mlhovky. Pokud to neudělají, ohrožují tím sebe i ostatní, riskují nehodu a pokutu od policie. Kvůli snížené viditelnosti je potřeba dávat také o mnoho větší pozor na chodce, kteří se mohou po silnici pohybovat a v nepříznivých podmínkách je můžete zahlédnout až na poslední chvíli,“ upozorňuje Martin Procházka z Direct pojišťovny.
Za snížené viditelnosti je nezbytné přizpůsobit rychlost aktuálním podmínkám. Řidiči by měli jet pomaleji než obvykle a být připraveni kdykoliv bezpečně zastavit. Mimo obec je vhodné se vyvarovat jízdy maximální povolenou rychlostí a za husté mlhy zcela upustit od předjíždění, zejména na obousměrných silnicích.
Mlha zkresluje vnímání vzdálenosti a rychlosti, což může vést k podcenění nebezpečí. Důležité je také udržovat bezpečný odstup od vozidla před vámi. Obecně platí, že byste měli jet, že byste měli rychlost přizpůsobit viditelnosti. K orientaci mohou posloužit sloupky podél silnic a dálnic.
Osvětlení pro bezpečí
Správné osvětlení vozidla je klíčové. Světla pro denní svícení v mlze nestačí. Je nutné zapnout potkávací světla a zadní mlhové světlo, aby byl váš vůz viditelný ze všech stran. Pokud je váš automobil vybaven předními mlhovkami, je vhodné je také použít. Dbejte však na to, abyste mlhová světla používali s rozumem a vypnuli je, jakmile se viditelnost zlepší, abyste neoslňovali ostatní řidiče.
Použití dálkových světel v mlze není vhodné, protože mohou vytvářet “bílou stěnu” a zhoršovat viditelnost. Místo nich používejte potkávací světlomety, které lépe osvětlí vozovku před vámi, aniž by vás oslňovaly.
Hraje významnou roli i technický stav vozidla. Před jízdou zkontrolujte, zda jsou světlomety čisté a funkční. Špinavá nebo poškozená světla snižují vaši viditelnost pro ostatní účastníky provozu. Nezapomeňte také na čistotu oken z vnější i vnitřní strany a ujistěte se, že stěrače fungují bezchybně. Pokud stěrače drhnou nebo nechávají na skle šmouhy, je čas je vyměnit.
Pozor na únavu
Jízda v mlze je náročná a únavná. Dlouhodobé soustředění a napětí mohou vést k únavě očí a snížení pozornosti. Proto doporučujeme dělat pravidelné přestávky, zejména při delších cestách. Krátká pauza na čerstvém vzduchu nebo šálek kávy vám pomohou obnovit soustředění a pokračovat v jízdě bezpečně.
.« Test ojetiny Suzuki Ignis: Dokonale obyčejné auto s nadprůměrnými schopnostmi a 4×4 Má smysl zadlužit firmu kvůli nákupu vozidel? Stále více podnikatelů preferuje pronájem na operák »