Lidé v Evropě kvůli stočeným tachometrům ročně přeplácí miliardy eur. V boji proti podvodům pomáhají data o historii
Zásada volného pohybu zboží je jedním z pilířů Evropské unie. Svým způsobem ale vytváří prostor pro neférovou hospodářskou soutěž a podvody. Podle společnosti carVertical, poskytující největší množství údajů o ojetých vozech v Evropě, jen kvůli podvodům s tachometry přeplácejí kupující ojetých vozů v Evropě miliardy eur. Mezinárodní údaje z trhů jsou jedinou účinnou ochranou zákazníků i férových prodejců. Společnost odhaduje, že podíl ojetých vozů se stočeným tachometrem klesl od roku 2023 z 5,2 % na 4,9 %.
Mezinárodní data osvětlují trh s ojetými vozy
Řešení problematiky podvodů s tachometry není snadné. Ojeté automobily migrují po celé Evropě, nejčastěji ve směru ze západu na východ. Automobilový expert společnosti carVertical Matas Buzelis upozorňuje na to, že jsou údaje manipulovány pokaždé, když převoz organizují nepoctiví prodejci, kteří tak chtějí zvýšit své zisky. Často také zatajují předešlé škody, které na autě vznikly.
Společnost carVertical spočítala celkovou částku, kterou zákazníci z jednotlivých zemích kvůli stočeným tachometrům přeplácí. Nejhůře je na tom Polsko, Francie a Itálie. Jen v Polsku řidiči ročně přeplatí nejméně 1,1 miliardy eur. Francouzi ročně zaplatí o 0,8 miliardy eur více, než by museli. Kupující ojetých vozů v Itálii zaplatí více o 720 milionů eur.
Transparentnost trhu s ojetými automobily je pro politiky a odpovědné činitele dlouhodobě bolestivým problémem. Zatím se ale neobjevilo žádné řešení, které by pravidla hry změnilo. Podle Buzelise navíc téměř žádné pokusy o boj proti podvodníkům nebyly. Právě to vytváří silnou poptávku po produktech, které historii vozidel prověřují.
„Vyřešit fenomén podvodů s tachometry není snadné. Právě využití mezinárodních údajů o počtu skutečně najetých kilometrů, poškození, vlastnictví a registraci z více než 40 zemí ale může zákazníkům v době hojného dovozu vozů ze zahraničí významně pomoci,“ vysvětluje Matas Buzelis ze společnosti carVertical.
Data jako ochrana proti podvodníkům
Pravdivé a autentické údaje již nyní chrání miliony kupců aut v regionu. „Jsou to data, která pomáhají vyhodnotit stav vozu a usnadňují rozhodování o koupi více než kdy dříve. Práce se spolehlivými a bezpečnými zdroji dat se skvěle osvědčila. Nejlepší na tom je, že v databázích nemůže upravovat ani mazat informace o konkrétním voze nikdo. Právě to staví obrannou zeď. Podvodníci již vědí, že historii poškozených vozidel nemohou opravit,“ říká Buzelis, odborník společnosti carVertical na automobilový průmysl.
Pan Buzelis také poukazuje na to, že spolupráce s orgány činnými v trestním řízení, národními policejními databázemi, finančními institucemi, národními nebo státními registry, neziskovými organizacemi a obchodními partnery, jako jsou automobilové inzerce nebo velcí prodejci, přináší mnoho výzev, které musí zpracovat IT odborníci, než budou poznatky užitečné pro kupce ojetých automobilů.
.« Suzuki představilo e Vitaru, první elektromobil pro Evropu Češi a Italové jdou společně bojovat proti EU a vysokým emisním pokutám »