Nejčastější podvody při koupi ojetého vozu: Zatajování původu, zločinu a stočené tachometry
Na trhu existuje velké množství různých vozidel a pokud jde o koupi toho vašeho, i taková banalita, jako koupě ojetého vozidla, vám může způsobit pár bezesných nocí. Jedním z hlavních problémů trhu s ojetými vozidly je, že kupující nemohou a nedokážou rychle identifikovat běžné podvody s ojetými vozidly. Některé ojeté vozy mohou být na první pohled lákavé, ale skrývají různé nepříjemné tajemství. Výsledkem je často neočekávaná náročnost na údržbu a vysok0 účty za opravy a servis – nejen nyní, ale i v budoucnosti.
Metodologie této studie
Zdroj dat: Tato studie nejběžnějších podvodů s ojetými vozidly byla realizována společností carVertical. Vyhledávací platforma historie vozidel shromažďuje velké množství informací o jednotlivých automobilech, včetně záznamů z národních a soukromých registrů, různých databází, pojišťoven a databází odcizených vozidel v mnoha zemích, proto jsme pro tuto studii použili následující informační zdroje.
Zkoumaný vzorek: Analyzovali jsme více než 1 milion zpráv o historii vozidel.
Země: Tato studie byla provedena s využitím údajů z Chorvatska, České republiky, Bulharska, Maďarska, Estonska, Finska, Francie, Belgie, Běloruska, Francie, Německa, Itálie, Lotyšska, Litvy, Polska, Rumunska, Ruska, Ukrajiny, Srbska, Slovenska , Slovinska a Švédska.
Na základě studie jsme identifikovali nejčastější podvody, kterým se dokážete při koupi ojetého vozu určitě vyhnout:
1. Vozidlo je poškozené
Města jsou stále více přeplněné novými a novými vozidly a proto se pravděpodobně vy jako řidič stanete účastníkem dopravní nehody. Výzkum zjistil, že téměř jedna třetina (31%) všech automobilů, kontrolovaných prostřednictvím této platformy, byla již poškozena.
Při výběru automobilu je vhodné zkontrolovat, zda jsou všechny mezery a otvory mezi panely karoserie rovnoměrné. Pokud jsou některé větší než ostatní, může to znamenat poškození konstrukčních dílů nebo nekvalitní opravu poškození. Někteří podvodníci se tyto vady budou snažit skrýt a proto byste si vy jako zákazník, měli zkontrolovat ojeté vozidlo opravdu důkladně.
2. Změněný stav tachometru
Studie zjistila, že každé šesté vozidlo (16,7%) zaznamenalo umělý zásah do stavu najetých kilometrů. Podvody s najetými kilometry jsou velmi časté u podvodníků, kteří dovážejí ojeté automobily a snaží se je prodat pomocí falešných údajů tachometru – lidově zvaným „stáčení“. U automobilů s dieselovým motorem je mnohem pravděpodobnější, že stav tachometru není správný a adekvátní.
Změna počítadla kilometrů (tachometru) je na černém trhu levná záležitost, ale dokáže zvýšit hodnotu automobilů až o 25%, případně i více, zejména u velmi žádaných vozidel.
Auta, které mají stočené ujeté kilometry, se dají snadno identifikovat. Opotřebení vozidla obvykle mluví samo za sebe. Pokud jsou sedadla, volant nebo převodovka opotřebované, ale najetých kilometrů je na tachometru jen žalostně málo, může to být znamení, že byste si měli koupi tohoto vozu dobře rozmyslet a ohlédnout se po jiném.
3. Vozidlo je kradené
Zkušenosti s koupí ukradeného auta jsou asi nejhorší ze všech podvodů s ojetými vozidly. Nešťastným novým majitelům se obvykle vozidla zabaví a získat zpět peníze, zaplacené za vozidlo, může být komplikované.
4. Vozidlo sloužilo jako taxík nebo bylo v půjčovně
Někteří řidiči ani nevědí, že původně jejich vozidlo fungovalo jako taxi nebo auto z půjčovny. Řidiči taxislužby obvykle najedou extrémní množství kilometrů a většinou přepravují cestující po městských komunikacích. Taxíky a auta z půjčoven se obvykle opotřebovávají rychleji a ještě častěji jsou méně udržované.
Pomocí systému carVertical bylo za poslední rok identifikovaných asi dva tisíce automobilů jako vozidla, které fungovaly jako taxíky nebo vozidla k pronájmu. Někdy je možné je identifikovat například podle barvy laku, ale šikovní podvodníci mohou vozidlo dokonce přelakovat a tak si nic nevšimnete. Zprávy z historie vozidla nabízejí nejlepší řešení, jak se vyhnout koupi právě takového automobilu.
5. Cena vozu je příliš nízká
Kupující ojetých automobilů by se také měli vyhnout podezřele levným vozům, i když pro mnohé je pokušení z nízké ceny příliš velké. Pokud je cena příliš dobrá na to, aby byla skutečná, měli by kupující dále porovnat vozidlo s podobnými vozidly na jiných trzích s ojetými vozidly. Takové auta se někdy dovážejí ze zahraničí, mají změněný stav tachometru nebo mají skryté poškození, což vytváří iluzi výhodné a neodolatelné nabídky. Jak kupujícím doporučujeme – nepokračujte dále s tímto prodejcem a poohlédněte se po novém autě, které nebude evidentní podvod. Nízká cena však nemusí nutně znamenat podvodné konání. Lidé někdy potřebují urgentně prodat své auto, ať je k tomu vedou jakékoliv důvody. I když ve většině případů může být právě nízká cena spolehlivým důvodem pro kontrolu historie vozidla online. Díky ní můžete odhalit příčinu příliš nízké ceny.
Závěr
Koupit spolehlivé ojeté auto je opravdu náročný úkol. Pomocí online zpráv o historii vozidel však můžete vy jako kupující odhalit skutečnou identitu automobilu a vyhnout se nechvalně známým podvodům. Díky výsledkům naší studie se pak můžete vyhnout zklamání a ušetřit tak nečekané finanční výdaje.
.« Nejlepší třída aut vymírá: Kompaktní sedany vytlačila SUV Reálný test odhalil, kolik ujedou elektromobily na dálnici »