131634913_4a464d97-d45f-40d3-aeee-17d4c2ae82ed

Pasti na auta existují: Poškodí auto při jízdě v bus pruhu

29. 7. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Ve Velké Británii čelili problému s řidiči, kteří nedodržovali vyhrazené pruhy pro autobusy a začali je nezákonně využívat ke zkrácení nebo zrychlení cesty. Tento problém vyřešili Britové razantně tím, že začali instalovat legální “pasti na auta”. Obvykle se jedná o mechanické překážky umožňující průjezd autobusům, ale bránící osobním vozidlům. Pasti na vozidla mohou způsobit vážné poškození nárazníků, podvozku a výfuku. Běžná osobní auta se z nich sama nedokážou vyprostit.

Jak to funguje? Velmi jednoduše – tyto pasti jsou obvykle ve formě prohlubní v pruzích určených pro autobusy, často hlubokých až několik desítek centimetrů. Tyto jámy jsou dostatečně široké, aby zabránily průjezdu osobním vozidlům s menším rozchodem kol, ale nezastaví širší autobusy. Když osobní auto upadne do takové “pasti”, obvykle se z ní nedokáže samostatně dostat a řidič si často poškodí kolo nebo podvozek. K vyproštění musí být povoláni hasiči a následuje samozřejmě pokuta.

Řidiči si na tyto pasti stěžují již několik let, protože mohou skutečně vážně poškodit vozidlo. Nedávno byla jejich kontroverznost opět diskutována kvůli stížnostem na křižovatce ulic Station Road a Harrison Way v anglickém Cambridgeshire, informoval britský Independent. Údajně je hluboká, nedostatečně označena a zarostlá plevelem – to tvrdí řidička Philippa Parker, která do takové pasti narazila a poškodila své vozidlo. Kromě toho si stěžovala na vulgarity, které musela vyslechnout od okolních lidí při čekání na vyproštění.

V místní radnici však nenašla mnoho pochopení. Kevin Reynolds z Cambridgeshire County Council uvedl, že pokud někdo nevidí hlubokou jámu uprostřed cesty, ohraničenou žlutou čarou a označenou svislým dopravním výstražným značením, měl by si klást otázku, zda vůbec má právo řídit, protože stejně tak by mohl přehlédnout dítě na silnici. Radnice navíc uvedla, že během 12 let existence této “autopasti” bylo zaznamenáno pouze 60 případů poškozených osobních vozidel, takže není žádný důvod se domnívat, že označení je nesprávné.

Podobné “autopasti” jsou rozšířeny nejen ve Velké Británii, ale také v USA již po desetiletí, ale debaty o tom, zda je takové destruktivní řešení skutečně na místě, neustávají. Upřímně řečeno, i my máme pochybnosti o vhodnosti tohoto řešení. Kamera spolu s objektivní odpovědností a automatickým udělováním pokut by pravděpodobně byly stejně efektivní jako toto trestání, které nemusí postihovat pouze arogantní řidiče, ale i začátečníky a méně zkušené, kteří přestupek spáchali neúmyslně.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz