lifestyle_cs_lux_collection_baby-safe_pro_soft_taupe_dad_2_2024_300dpi

Bezpečné cestování s dětmi: Jak se připravit na letní prázdniny

11. 6. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Léto je ideální čas na rodinné dovolené, výlety a dobrodružství. S dětmi však cestování vyžaduje zvýšenou pozornost na bezpečnost. Následující rady a tipy vám pomohou připravit se na letní cesty a zajistit, aby byly pro vaše nejmenší co nejpohodlnější a nejbezpečnější.

Ještě než dítě do sedačky usadíte, ujistěte se, že odpovídá věku, váze a výšce dítěte a je správně upevněna. Vždy dodržujte pokyny výrobce pro instalaci a použití autosedačky. Například autosedačka BABY SAFE PRO od značky Britax Römer je ideální pro děti od narození do 15 měsíců. „Je vybavena systémem Ergo Recline, který poskytuje rovnější a ergonomičtější polohu pro bezpečnější a pohodlnější cestování,“ popsal Michal Bobuš ze společnosti Baby Direkt, která je výhradním distributorem značky Britax Römer v České republice. Pro dítě je první autosedačka, tzv. vajíčko, nejbezpečnější a rodiče by se proto měli snažit, aby v něm dítě vydrželo co nejdéle. „Teprve ve chvíli, kdy dítě přesahuje hlavou okraj autosedačky, je čas přejít na další model,“ dodal Michal Bobuš.

Podle Michala Bobuše je také důležité zkontrolovat, zda jsou pásy autosedačky správně vedené a zda nejsou nikde překroucené. „Nedotažené pásy nemohou dítě při nárazu ochránit. Mezera mezi pásy a tělem dítěte by měla být na dva prsty. U starších dětí by měly pásy vést přes ramena a boky, ne přes břicho nebo krk,“ upozornil odborník.

Pokud to váš automobil umožňuje, využijte možnost připevnit autosedačku na isofixovou konstrukci na zadním sedadle vozu. Právě zadní sedadlo je nejbezpečnějším místem pro děti do 12 let. V případě čelního nárazu je riziko zranění na předních sedadlech vyšší.

Jen sedačka nestačí

Krabička se svačinou, lahev s pitím, batoh sbalený na výlet. Při náhlém zastavení nebo nárazu se i tyto zdánlivě neškodné věci mohou stát nebezpečnými. Než se vydáte vstříc letnímu dobrodružství, ujistěte se, že jsou všechny těžké věci uložené v kufru auta. Nejen, že se vyhnete nebezpečí nárazu, ale zároveň máte důvod na svačinu zastavit, odpočinout si a nechat děti protáhnout si nohy. Vyhnete se tak nepohodlí a rozmrzelému pláči. „Při delším cestování určitě doporučuji dělat pravidelné zastávky zhruba každé dvě hodiny. Je to důležité nejen pro děti, ale také pro řidiče,“ řekla lektorka první pomoci Petra Kratochvílová.

Zejména při delších cestách ale děti bývají i přes pravidelné pauzy v autě nespokojené. Je proto potřeba připravit si pro ně zábavu. Hračky, knížka, poslech oblíbených písniček nebo tablet s oblíbenou pohádkou, to vše může pomoct zahnat nudu a udělat z původně dlouhé nezajímavé cesty příjemný letní roadtrip. U nejmenších dětí, které se ještě zpěvem nebo čtením nezabaví, můžete vyzkoušet aromaterapii. Vhodně zvolené vůně mohou miminko uklidnit, nebo dokonce ukolébat ke spánku, takže se nebudete muset potýkat s nespokojeným pláčem.

Myslete i na sebe

Cestování s dětmi může být náročné, rodiče by ale při péči o své ratolesti neměli zapomínat ani na sebe. Je potřeba myslet nejen na bezpečí a správně si zapnout bezpečnostní pás, ale také na psychickou pohodu. Unavený řidič nebo vystresovaný spolujezdec je nebezpečný pro všechny účastníky provozu. Udělejte si čas na odpočinek a pravidelně se střídejte v řízení, pokud je to možné. Pokud cestujete sami s dětmi, nebojte se zastavit a udělat si přestávku, kdykoli to budete potřebovat. A nezapomeňte, že drobné mlsání v podobě gumových medvídků nebo sušeného ovoce dokáže atmosféru v autě snadno vylepšit!

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz