shutterstock_551242432

Zima ještě nekončí a může ohrozit vaši autobaterii: Jak ji správně zkontrolovat a dobít?

14. 2. 2024 • Novinky, Zajímavosti

Zima a mrazy nesvědčí autobaterii a zkracují její životnost, pokud navíc jezdíte krátké trasy, baterie se nestihne dobít a hrozí její úplné vybití. Je však třeba mít na paměti, že jízdou baterii úplně nedobijete, a proto je nutné ji vždy dobít nabíječkou. Baterie, která není v dobré kondici může selhat i v létě. Mezi základní pravidla pro udržení autobaterie v kondici patří nutnost udržovat baterii v nabitém stavu. Pokud jezdíte kratší trasy, často startujete, nebo nejezdíte příliš daleko, baterie se během jízdy nestíhá dobít na plnou kapacitu. Tento jev je ještě umocněn mrazy, které nás nedávno zasáhly. Pokud jste ráno startovali s obtížemi a vůz dlouho točil startérem, je jasné, že baterie přišla o spoustu energie.

Právě autobaterie, která v mrazu rychle ztrácí svou kapacitu, vám může připravit horké chvilky přesně v okamžiku, kdy svůj automobil budete opravdu potřebovat. Pokud je vybitá, dokáže zamrznout už při několika málo stupních pod nulou (hrozí i její roztržení). Naopak, pokud je baterie nabitá, nevadí jí ani mrazy několik desítek stupňů pod nulou. Nejjednodušší orientační test stavu baterie je možný prostým změřením klidového napětí baterie. (Ideální je provést měření 24 hodin po jízdě). Pokud je naměřené napětí nižší než 12,5 V, je nutné autobaterii dobít nabíječkou. Tento údaj neplatí pro vozidla se systémem START-STOP. Jestliže u nich chcete zjistit stav baterie, je nutné navštívit odborný servis.

Nabíjení autobaterie

Akumulátor nabíjíme proudem 0,1 celkové kapacity (I = 0,1xC) nebo nižším do plně nabitého stavu. Vybitý akumulátor je třeba dobít co nejdříve, neboť ponecháním akumulátoru ve vybitém stavu dochází k sulfataci elektrod a tím k jeho znehodnocení. Baterie by se měly nabíjet jen schválenými nabíjecími zdroji a dle pokynů výrobce nabíječe i autobaterie. Na trhu se objevují nové nabíječe a zažité postupy pro nabíjení u nich nemusí vždy platit. Také některé nové typy baterií mají odlišné nároky na nabíjecí charakteristiky baterie. Pro bezchybné nabíjení jsou nejvhodnější a nejbezpečnější automatické nabíječky.

Pokud kvůli vybité baterii nenastartujete, lze použít startovací kabely nebo startovací stanice. Ty automobil přivedou k životu. Je však třeba mít na paměti, že jízdou baterii úplně nedobijete, a proto je nutné ji vždy dobít nabíječkou.

Dobíjení baterie a příslušenství tak není úplně lehkou záležitostí. Rozhodně uděláte dobře, pokud se obrátíte na odborníky v autoservisu, kteří vám pomohou ušetřit čas i peníze.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz