nemrznouci-smes-4

Připravte vaše auto na první sněhovou nadílku

4. 12. 2019 • Novinky

Meteorologové varují, že se o tomto víkendu citelně ochladí a sněžit může i v nižších polohách. Motoristé vědí, že sníh, bláto, led a nízké teploty mohou znepříjemnit i krátkou cestu. Zima prověří nejen schopnosti řidiče, ale také samotného vozu, a proto je důležité nezanedbat jeho předsezónní přípravu.

Naprostou samozřejmostí je přezutí auta na zimní pneumatiky. V České republice je povinnost mít na autě zimní obutí od 1. listopadu. do 31. března, a to v případě, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu a ledu, nebo lze takovou skutečnost předpokládat. Za zmínku stojí i minimální hloubka dezénu pneumatiky, která by neměla být nižší než 4 mm.

Zimní příprava není jen o výměně kol

Ještě předtím, než silnice pokryje sníh, dopřejte svému autu důkladnou péči a zbavte ho nečistot. Pro prvotní odstranění většího znečištění karoserie použijte vysokotlaký čistič, v další fázi platí pravidlo, že nejlepší službu udělá kbelík s vodou, kvalitní autošampon a mycí rukavice. Po závěrečném oplachu celého auta čistou vodou nezapomeňte na vysušení celé karoserie, včetně mezidveří a obtížně přístupných míst. Na konec na karoserii naneste vosk, který na povrchu laku vytvoří ochrannou vrstvu, která vydrží i několik měsíců. Auto bude lépe chráněné před posypovou solí a její zbytky půjdou jednodušeji odstranit.

Zkontrolujte olej a provozní kapaliny

Před zimou nezapomeňte ani na kontrolu motorového oleje, který má při nižších teplotách vyšší viskozitu a pomaleji dosahuje provozní teploty. „Určitě je dobré si před zimou nechat zkontrolovat olej a filtry a případně je vyměnit dle intervalů uvedených výrobcem,“ radí Tomáš Skopový, marketingový ředitel společnosti DF Partner, která vyrábí autokosmetiku a autochemii značky SHERON a nabízí oleje Eurol a Castrol.

Chladící kapalina má také omezenou trvanlivost – stářím se vyčerpávají aditiva, která chrání motor například před korozí. „Pro naše klimatické pásmo doporučujeme náplň alespoň do -30 stupňů Celsia, což je ideální hodnota pro čerpatelnost i ochranou funkci motoru“ dodává Skopový.

Jste na zimní cesty opravdu dobře vybavení?

Pokud v zimě jezdíte na hory nebo cestujete do odlehlých míst, určitě byste neměli riskovat cestu bez doporučené výbavy, kterou připravili experti ze společnosti DF Partner. Může vám pomoci vyhnout se problémům nebo dokonce zachránit život:

Tažné lano – zabere málo místa, je lehké a v případě nouze je nenahraditelné. Už jste někdy museli tahat zapadlé auto z příkopu?

Sněhové řetězy – v alpských zemích jsou povinné i pro vozy s pohonem 4×4. Jejich nasazování se vyplatí vyzkoušet ještě před prvním použitím, klidně v rukavicích.

Škrabka na led / rozmrazovač / smetáček – zapomeňte na škrábání ledu kreditní kartou. Vyplatí se mít po ruce něco, co spolehlivě odstraní sníh a led z auta tak, aby bylo bezpečné vyrazit na silnice.

Zimní směs do ostřikovačů – perfektní výhled z auta je naprosto zásadní pro bezpečnou jízdu. Nezapomeňte proto do ostřikovačů doplnit zimní směs, letní kapalina může v tryskách u předního skla zamrznout a nebude tak možné si očistit výhled od špíny a soli na vozovce.

Startovací kabely – zimní studené starty opravdu prověří funkčnost akumulátoru ve vozidle. Po mrazivé noci se může stát, že nenastartujete, a v tu chvíli jsou startovací kabely k nezaplacení.

.

« »

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

autojournal.cz