Co dělat, když ztratíte doklady od auta?
Je ráno a vy se chystáte odjet do práce, když si sednete do auta a chcete zkontrolovat doklady, ejhle, něco vám chybí. Nyní vystává otázka, jestli vyjet nebo nevyjet?
Zelená karta
Zelená karta je dle zákona č. 168/1999 Sb., ve znění zákona č. 137/2008 Sb. o pojištění odpovědnosti z povozu vozidla, proto je vždy nutné ji mít u sebe pokaždé, kdy vyjede na silniční komunikaci. Pokud vás zastaví policie při běžné kontrole, musíte zelenou kartu předložit, pokud tak neučiníte, hrozí vám pokuta až do výše 3000 korun českých. Hlídejte si, kdy vám zelená karta končí a nechejte si ji prodloužit, zbytečně byste přišli o spoustu peněz.
Pokud naopak svou kartu ztratíte, musíte to neprodleně nahlásit na pojišťovnu. Nejjednodušší je zastavit se na pobočce osobně, záležitost se tak vyřeší nejrychleji. S sebou si vezmete osobní doklady a pojistné dokumenty. Poté vám bude vystavena nová zelená karta, nezapomeňte si říct i o duplikát. V případě nehody v zahraničí, by vám mohl být originál odebrán kvůli dalšímu řešení nehody.
Technický průkaz
Ztráta technického průkazu není žádná šťastná událost, nicméně nemusíte zoufat, vše se dá snadno vyřešit. Vaše první kroky by měli směřovat na obecní úřad s rozšířenou působností a také na Policii České republiky, která vystaví o této události potvrzení o ztrátě. Na základě těchto okolností bude na registru vozidel vystaven nový technický průkaz ve formě duplikátu. Pokud je technický průkaz odcizen, postup je stejný s tím rozdílem, že Policie České republiky vystaví protokol o odcizení technického průkazu. Další důležitou věcí je zdali o nový technický průkaz žádá právnická osoba, fyzická osoba anebo osoba pověřená, dokumenty potřebné po získání nového technického průkazu se liší.
Řidičský průkaz
Ztratit řidičský průkaz se může stát komukoli z nás. Přestože se staráte víc než dost, aby se nic z toho nestalo, snadno své doklady někde odložíte, a když se vrátíte, už tam nejsou. Ale nebojte se i tato situace jde snadno vyřešit. Nic neodkládejte a situaci řešte okamžitě! Předtím než vyrazíte na městský úřad, řádně zkontrolujte všechny místa, kde by mohl váš průkaz být. Je možné, že jen zapadl do nějaké skulinky na gauči, nebo za botník. Možná vám vypadl z peněženky do kabelky. Projděte celý byt i auto, abyste měli jistotu, že nebudete muset situaci řešit zbytečně. Pokud ho nenajdete do 24 hodin, urychleně kontaktujte městský úřad, kde oznámíte jeho ztrátu. Následně vyplníte tiskopis žádosti o řidičský průkaz, čestné prohlášení o ztrátě, dodáte fotku a také zaplatíte administrativní poplatek ve výši 50 korun českých. Výše poplatku se liší dle krajů. Za přibližně dva týdny je možné si vyzvednout nový řidičský průkaz
Pokud se ptáte, zda-li můžete při ztrátě řidičského průkazu řídit, tak ano, můžete. Bude vám od městského úřadu vydána kartička s platností 30 dnů, která vás opravňuje řídit na území České republiky neomezeně. Podotýkáme jen na území ČR!
Upozornění na konec, pokud přeci jen naleznete svůj řidičský průkaz, rozhodně se s ním neprokazujte, neboť se dopouštíte trestného činu! Takový průkaz odevzdejte na městský úřad a vyčkejte, než vám vydají ten nový.
.« První jízda: Peugeot 508. Překvapení roku Nástupce Rapidu dostává jméno Škoda Scala »