10 tipů, jak koupit ojeté auto
Koupě automobilu je vždy důležitým rozhodnutím, které vyžaduje notnou dávku trpělivosti a rozvahy. O to více, pokud plánujete kupovat ojetý vůz. Podívejte se na deset tipů, jak se při koupi nespálit.
1. Výběr typu vozidla
Prvním krokem je výběr typu vozidla. Pokud budete vozit větší náklady, případně velkou rodinu, budete samozřejmě potřebovat adekvátní vůz. Nezapomeňte si proto ujasnit následující požadavky:
- Pro jaké účely vůz kupujete a jaké na něj budete mít nároky. Pokud budete jezdit delší vzdálenosti nad 20 000 km ročně, oceníte spíše naftový motor. Do města ale bude výhodnější ten benzínový. Stejně tak na převážení pracovního nářadí využijete jiný typ vozu, než na občasné nákupy.
- Jaké požadujete jízdní vlastnosti, tedy zda vám jde především o výkon motoru, jeho spotřebu, nebo zrychlení. Na popojíždění ve městě se nejspíše spokojíte se slabším výkonem, na delší trasy je ovšem lepší výkonný automobil, který zvládne rychlejší jízdu v menších otáčkách při slušné spotřebě.
- Kolik budete mít spolujezdců by vás mělo zajímat primárně, pokud jezdíte pouze sami, velké kombi pravděpodobně nepotřebujete. Pro větší rodinu už je nezbytné.
Při výběru typu se snažte přemýšlet co nejvíce prakticky, ať nákupu později nelitujete.
2. Stanovení rozpočtu
Obecná poučka říká, že nejlevnější auto je zároveň do budoucna to nejdražší. Mnohdy jsou takové vozy bourané, či s nejasnou minulostí, případně nějakou skrytou vadou. Stanovte si rozpočet a hledejte vozy s průměrnou cenou. Vždy zvažujte, jestli není lepší podívat se po jiné značce, zvolit o něco slabší motor, případně vůz nižší kategorie stejné značky. Vůz za nezvykle nízkou cenu bude vždy podezřelý.
Tip: Nejvíce prodávaným vozem je u nás dlouhodobě Škoda Octavia. Pokud chcete oblíbenou kvalitu, podívejte se na nabídku ojetých vozů Škoda u autorizovaného prodejce Tukas.
3. Průzkum nabídky
Pokud znáte konkrétní typ, případně model vozu, začíná další fáze. Pečlivě sledujte inzeráty a nabídky bazarů a nic neuspěchejte. Jestliže si auto vyhlédnete na internetu, nechte si zaslat co nejvíce fotografií daného vozu, včetně jeho případného poškození nebo opotřebení.
Při kontaktu s prodejcem zjistěte co nejvíce informací předem, abyste si ušetřili čas následnou prohlídkou vozu. Ptejte se na slabiny a případné podezřelé části si nechejte znovu nafotit.
Pokud jste vybrali vůz v bazaru, je vhodné před jeho návštěvou zavolat a zeptat se na několik informací. Vůz například může být rezervován, nebo prodán a pouze dočasně vystaven na internetu.
4. Důkladná prohlídka vozu
Důkladnou prohlídku nezanedbejte. Postupujte při ní systematicky, pečlivě a nic nepřehlédněte.
- Vzhled vozidla je velmi důležitý, prohlédněte stav laku, škrábance, oděrky a případné znaky po havárii. Stav karoserie napoví hodně o tom, jak se předchozí majitel o vůz staral.
- Diagnostiku vozu nechejte provést ve vámi vybraném servisu. Počítač vám ukáže veškeré problémy, které okem neodhalíte.
- Zkontrolujte výrobní číslo vozidla. Toto číslo bývá vyraženo do karoserie, ale většinou ho najdete pod čelním sklem v jeho rohu. Toto číslo se musí shodovat s tím, které je uvedeno v technickém průkazu.
- Servisní knížku vždy vyžadujte, hodně vypoví o stavu vozidla. Ověřte si také, zda všechny údaje v ní jsou pravdivé a například výrobní čísla souhlasí s výrobními čísly, které naleznete v motoru.
Tip: Pokud znáte VIN vozidla je možné zavolat do autorizované servisu dané značky a požádat o zjištění historie vozidla právě podle jeho VIN.
5. Nehleďte jen na kilometry
Stav kilometrů je často pro kupující zásadní, není to ovšem úplně dobře. Stav kilometrů totiž rozhodně nevypovídá o vozidle všechno a nikdo vám nezaručí, že opotřebení bude odpovídající. Vždy záleží na tom, jak se o vozidlo předchozí majitel staral a často je vozidlo při větším nájezdu ve velmi dobrém stavu. Automaticky tedy nevyřazujte z výběru vozidla, která mají najeto více kilometrů.
6. Nafta, nebo benzín
Pokud ročně najezdíte více než 20 000 kilometrů, vyplatí se spíše naftový motor. Zároveň je ale náročnější na opravy a náhradní díly jsou dražší. Pokud tedy vozidlo nebudete využívat opravdu naplno, nejspíše pro vás benzínový motor bude lepší volbou.
7. Nevěřte vše prodejci
Mnoho lidí si nechá od prodávajícího namluvit historky o tom, že s autem jezdil starý pán, že bylo garážované a v zimě nejeté, že bylo pravidelně v servisu a že ho nikdy nikdo nenaboural. Vše co vám říká cizí prodejce přijímejte se značnou rezervou a ohled berte pouze na reálný stav vozidla.
8. Pozvěte odborníka
Na samotnou prohlídku je lepší si s sebou vzít někoho znalého, ideálně známého mechanika. Někdy postačí i člověk nestranný. Ten totiž umí zabránit nákupu srdcem. Pokud žádného mechanika v okolí nemáte, trvejte alespoň na prohlídce vozu ve vámi vybraném servisu.
9. Zkušební jízda
Zkušební jízdu rozhodně nepodceňujte. Právě během ní můžete rozpoznat celou řadu závad, které jinak neodhalíte. Během zkušební jízdy zkoušejte citlivost řadící páky, stav spojky, zvuk motoru a stav brzd.
TIP: Pokud nemáte všechny peníze na koupi auta naráz je samozřejmě varianta i leasing. Takto si například pořídíte na operativní leasing KIA cee´d Sportswagon za 4920,-.
10. Pojištění vozidla
Povinné ručení je povinné, ale zvažte i pojištění havarijní. Zvláště u ojetého auta, za které se nemůžete stoprocentně zaručit. Nechte si zpracovat více nabídek, abyste měli možnost zvolit to nejvýhodnější.
.« Jaké triky v současnosti využívají profesionální zloději aut a jak se proti nim bránit Revoluční Mercedes-Benz CLS se vrací ve třetí generaci »